Reklama

Kilkanaście pracowni z całej Polski zainteresowanych zaprojektowaniem Dzielnicy Nowych Technologii w Nikiszowcu

Grzegorz Żądło
Kilkanaście pracowni z całej Polski złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie na koncepcję Dzielnicy Nowych Technologii, która ma powstać w obiektach byłej kopalni „Wieczorek”. Niedługo miasto wyłoni zwycięzcę, którego zadaniem będzie wykonanie projektu.

Na początku września urząd miasta rozpoczął procedurę konkursową, której celem jest wyłonienie projektanta hubu gamingowo-technologicznego. Ma on powstać na terenie zamkniętej kilka lat temu kopalni Wieczorek. W pierwszym etapie zainteresowane pracownie składały wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie. Do 24 września wpłynęło 14 aplikacji. – W najbliższych dniach sąd konkursowy oceni te zgłoszenia i zakwalifikuje do możliwości składania prac konkursowych. Składanie prac przewidziane jest na koniec listopada. Zwycięzca konkursu dostanie zamówienie z wolnej ręki  na projektowanie hubu – poinformował kilka dni temu Adam Kochański, naczelnik wydziału inwestycji UM Katowice.

Dodał, że zainteresowane udziałem w konkursie są pracownie z całej Polski. – Nie powinienem zdradzać nazw, ale mogę powiedzieć, że są to pracownie, które mają już w swoim dorobku pomnikowe dzieła i znakomite opracowania dokumentacji projektowanych dla ważnych i dobrych przedsięwzięć. Jesteśmy więc zadowoleni, bo zainteresowanie jest duże.

Autorzy najlepszych i najciekawszych prac otrzymają nagrody pieniężne w wysokości 100 tys. zł brutto (I nagroda) oraz odpowiednio po 50 tys. zł i 30 tys. zł za drugie i trzecie miejsce

I etap tworzenia Dzielnicy Nowych Technologii ma obejmować teren po zachodniej stronie ul. Szopienickiej oraz istniejącą zabudowę zabytkową po stronie wschodniej.

„Dzielnica” ma mieć w sumie 19 tys. m. kw. powierzchni i obejmie tereny usytuowane wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni „Wieczorek” – szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903-1910. W obrębie terenu Katowickiego HUB-u Gaminowo-Technologicznego zaplanowano utworzenie nowoczesnych powierzchni z przeznaczeniem pod studia nagrań, laboratoria, przestrzenie co-workingowe, biura, przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz Data Center.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 3 października, 2021 at 9:44 am - Reply

    Gdyby w UM Katowice, znaleźli się jeszcze „ludzie dobrej woli”, którzy ogłoszą konkurs na zagospodarowanie brzegów Rawy od Rynku do UŚ ;))

  2. Piotr 3 października, 2021 at 9:40 am - Reply

    Kolejny dobry pomysł mądrego pracownika UM Katowice.
    Oklaski na stojąco !!

Dodaj komentarz

*
*