Reklama

Ponad 400 osób upamiętniło biegowo poległych górników z “Wujka”

Redakcja
Obecni i emerytowani górnicy, ale przede wszystkim miłośnicy biegania wystartowali dzisiaj w 4. edycji Biegu 9 Górników. Tym razem padł rekord frekwencji.

Równo w południe Stanisław Płatek, lider strajku w kopalni “Wujek”, wystartował pierwszą grupę biegaczy w czwartej edycji Biegu 9 Górników. Na starcie stanęło ponad 400 osób, co jest rekordem imprezy. Wśród nich było wielu obecnych i emerytowanych górników. – Tu zaczynałem pracę na kopalni w 1979. roku. To jest mój pierwszy zakład pracy, więc taki bieg robi wrażenie. A to, co się wydarzyło rok później przeżyłem niesamowicie – mówi Mariusz Gruszka, emerytowany górnik.

Symboliczny był dystans, bo biegacze mieli do pokonania 9 km. Wyruszyli spod krzyża przy kopalni “Wujek” do Parku Kościuszki, gdzie mieli do pokonania trzy okrążenia. W dziewięciu pobiegli też z odchudzonym ekwipunkiem ratownicy z KWK “Wujek”. – Dla tych chłopaków, dla ich pamięci to robimy – mówił jeden z nich, Andrzej Harewski. Jak każdy bieg, ten również był sportową rywalizacją. Jako pierwszy na metę wbiegł Mateusz Mrówka z Radlina (00:30:16), a wśród kobiet najszybsza okazała się Agnieszka Gortel-Maciuk z Chorzowa (00:34:55).

Okrągła, 40., rocznica pacyfikacji kopalni “Wujek, przypada za 5 dni, 16 grudnia. Wtedy odbędą się uroczystości upamiętniające poległych górników.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*