Reklama

Ponad 200 drzew w Murckach może zostać pomnikami przyrody

Redakcja
Aktywiści, radni i miłośnicy przyrody złożyli dzisiaj projekt uchwały w sprawie objęcia ochroną ponad 200 drzew w Murckach. Niektóre z nich mają nawet po 200 lat.

„Ustanowić pomnikami przyrody 227 drzew – w tym 209 drzew z gatunku buk zwyczajny, 9 drzew z gatunku grab pospolity, 9 drzew z gatunku dąb szypułkowy”. To fragment pierwszego punktu w projekcie uchwały złożonej dzisiaj przez radnych opozycji, aktywistów i działaczy przyrodniczych. – Składamy kolejną uchwałę, by objąć wyjątkowe absolutnie drzewa, które nie tylko cieszą oko i są z nami od 150-180 lat. Robimy to także, ponieważ drzewa są istotne z punktu widzenia zmian klimatycznych, zdrowotnego i dziedzictwa przyrodniczego, które w Katowicach powinno być chronione – mówi Jarosław Makowski, przewodniczący komisji klimatu rady miasta.

Projekt to efekt prac, które przez kilka miesięcy prowadzili miłośnicy przyrody w Lesie Murckowskim. – Zajęło to bardzo dużo czasu. Musieliśmy weryfikować pomiary, chodzić z GPS-em i nakładać to na różne mapy. Później oczywiście praca z komputerem – mówi Robert Kajstura, który zajął się inwentaryzacją. Wiele z ponad dwustu opisanych drzew spełnia kryteria pomników przyrody, a w szczególności kryterium określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska dotyczące obwodu pnia na wysokości 130 cm od gruntu (tzw. pierśnica), który dla buków i dębów wynosi minimum 300 cm. Na tle innych roślin te wyróżniają się wiekiem i rozmiarem. Niektóre mają po 150-200 lat. – Czy te 227 drzew to jest dużo? Jeden hektar lasu w tym wieku to jest około 400 drzew. Lasy Murckowskie to około 6 tys. ha. Wydaje mi się, że nie będzie to zbytnio uszczerbkiem dla zasobów drzewnych miasta czy nadleśnictwa – mówi dr Jerzy Parusel, przyrodnik.

Teraz projekt uchwały będą musiały zaopiniować komisje rady miasta.


Tagi:

Komentarze

  1. Rr 3 czerwca, 2022 at 6:53 pm - Reply

    Katowice miasto betonu i samochodów Krupa ma alergię na drzewa!!! Za to kocha budować nowe drogi i wydawać zezwolenia na budowę Pato deweloperski i nowych biurowców!!!

  2. Kasik 3 czerwca, 2022 at 2:35 am - Reply

    Zostawcie te drzewa w spokoju.
    Najpierw komuniści zrównali z ziemią prewentorium, potem padły baseny na Dolince, następnie zabetonowano rynek, wyburzono piękny, zabytkowy dworzec, korty tenisowe chyba już też nie działają, a teraz jakieś cymbały grzmiące czepiają się drzew. Ręce opadają

Dodaj komentarz

*
*