Reklama

Policyjny samochód utknął w rozlewisku na Muchowcu

Grzegorz Żądło
Zakład Zieleni Miejskiej zamknął część alei prowadzącej z Muchowca na Dolinę Trzech Stawów. To to samo miejsce, które latem przez wiele dni było podtopione. Teraz też stoi tu woda, tyle że zamarznięta. Kilka dni temu podtopił się tu policyjny radiowóz. Dlatego część alejki została odgrodzona barierami.

W lipcu 2018 przez kilkanaście dni korzystanie z rolkostrady i biegnącego przy niej chodnika było niemożliwe. Po intensywnych opadach poziom wody w pobliskich stawach podniósł się tak bardzo, że woda z trasy nie miała gdzie spływać. Na dodatek coraz większe spustoszenie w tym miejscu sieją szkody górnicze. Teren systematycznie się zapada. Tylko od sierpnia 2017 do maja 2018 grunt osiadł o 48 cm. Polska Grupa Górnicza, do której należy fedrująca pod Muchowcem KWK Murcki-Staszic szacuje, że teren zapadnie się co najmniej o pół metra. To jest założenie optymistyczne, bo z nieoficjalnych informacji wynika, że może to być nawet półtora metra.

PRZECZYTAJ TEŻ: Muchowiec się zapada. Będzie jeszcze gorzej

Najprawdopodobniej właśnie pogłębiające się szkody górnicze odpowiadają za kolejne rozlewisko na Muchowcu. Wody jest tam mniej więcej po kolana. Na dodatek uszkodzone zostały naprawione latem przez kopalnię zasuwy w pobliskim stawie. Woda znów się w nim podniosła, a co za tym idzie, ta stojąca na trasie rolkowej nie może spłynąć.

Kilka dni temu na zamarznięte rozlewisko wjechał policyjny radiowóz. Lód się załamał i samochód nie był w stanie wyjechać. Został wyciągnięty przy pomocy innego pojazdu.

Zakład Zieleni Miejskiej czeka na ocieplenie i roztopy. Dopiero wówczas będzie można oszacować straty i przystąpić do usuwania rozlewiska. Na razie, dla bezpieczeństwa spacerowiczów, część trasy rolkowej i chodnika została zagrodzona barierami, a na latarniach zostały powieszone mapki z alternatywną drogą.


Tagi:

Komentarze

  1. […] PRZECZYTAJ TEŻ: Policyjny samochód utknął w rozlewisku na Muchowcu […]

Dodaj komentarz

*
*