Reklama

Podstawowe pojęcia w zakładach bukmacherskich

Nie ma osób obstawiających zakłady bukmacherskie przez długi czas i wygrywających, które nie zapoznałyby się ze słownikiem pojęć bukmacherskich. Istnieje wiele skrótów i zwrotów, które po prostu trzeba znać. Na szczęście nauczenie się ich nie będzie stanowiło większego problemu.

Słownik terminów bukmacherskich – pojęcia specjalistyczne

Rzeczywistość bukmacherska ma mnóstwo specjalistycznego słownictwa. Pomijając kwestie slangowe, charakterystyczne dla typerów, wiele z tych wyrażeń po prostu trzeba znać, jeśli chce się wygrywać.

Listę najważniejszych podstawowych pojęć w zakładach bukmacherskich warto rozpocząć od konkretów. Na początku, poza wyborem dyscypliny, zawsze wybieramy rodzaj zakładu. Na tej płaszczyźnie należy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje – zakłady single i zakłady AKO. Te pierwsze to kupony pojedyncze – jeden kupon na jedno wydarzenie. Żadna większa filozofia nie jest tu wymagana. Wbrew pozorom właśnie tego typu kupony polecane są najbardziej przez profesjonalnych typerów. Drugi z najpopularniejszych wariantów to AKO – zakłady akumulowane. W tym przypadku mamy do czynienia z kuponem wielokrotnych zdarzeń, a liczba typowanych na raz wydarzeń zależy przede wszystkim od grającego.

Bardzo często przechodząc do wyboru kuponu bukmacherskiego, początkujący gracz natrafia na nazwę handicap. Handicap to rodzaj zakładu bukmacherskiego modyfikowanego, który daje wyraźną przewagę jednej z drużyn (lub zawodników). Standardowe handicapy mogą więc polegać na tym, aby typować wygraną drużyny A w meczu z B przy dodaniu założenia, jakby drużyna B miała rozpocząć spotkanie z 1 bramką na koncie. Handicapy dzielimy na europejskie oraz azjatyckie. Więcej o popularnych azjanach przeczytasz tutaj: https://sport.betfan.pl/h2h-co-to-zaklad-head-to-head-i-czym-sie-wyroznia/.

Kontra – to kolejne często spotykane pojęcie specjalistyczne w świecie zakładów bukmacherskich. Kontra to zakład polegający na tym, że gracze obstawiają przeciwne rezultaty względem pierwszego rozwiązania.

Terminy bukmacherskie na rodzaje obstawień

Zarabianie na zakładach bukmacherskich nie byłoby też możliwe, jeśli nie zna się rodzajów obstawień pod kątem przedmiotu typowania. W tym ujęciu wyróżnić można takie pojęcia, jak zakłady H2H. Tym terminem nazywa się wszelkie porównania między zawodnikami lub drużynami. Skrót ten wywodzi się od sformułowania head to head. W zakładach bukmacherskich typu H2H obstawia się więc, że na koniec danego wydarzenia jeden typ będzie wyżej niż drugi. Więcej ciekawych informacji na ten temat możemy poznać w tym miejscu: https://sport.betfan.pl/h2h-co-to-zaklad-head-to-head-i-czym-sie-wyroznia/.

Przy okazji warto też wspomnieć o tym, ile rezultatów może mieć dane wydarzenie. Mecze piłkarskie, przykładowo, są typowymi wydarzeniami trzydrogowymi. Oznacza to, że są trzy możliwe rezultaty: wygrana, remis lub przegrana. Istnieją także wydarzenia dwudrogowe, czyli takie, które mają tylko dwa możliwe zakończenia.

Najważniejsze pojęcia – rodzaje betów

Do najbardziej istotnych podstawowych pojęć bukmacherskich zaliczyć też trzeba określenia na popularne sposoby gry. Mowa tutaj o freebetach, surebetach i valuebetach. Z tymi nazwami można spotkać się praktycznie wszędzie. Freebety to właściwie rodzaj promocji bukmachera polegającej na tym, że obstawiamy bez całkowitego ryzyka przegranej. Jeśli zakład będzie wytypowany nieprawidłowo, pieniądze zostaną zwrócone na konto (najczęściej 100% kwoty, czasem 50% kwoty). Surebety to z kolei zakłady arbitrażowe. Dzięki obstawieniu dwukrotnie tego samego wydarzenia po podobnych kursach można uzyskać sytuacje prowadząco albo do braku straty finansowej, albo do wygranej. Valuebety oznaczają z kolei zakłady na wartość. Aby je znaleźć, należy doskonale umieć oszacowywać stopień prawdopodobieństwa wydarzeń.

Artykuł sponsorowany


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*