Reklama

PKM Katowice zainwestuje w instalację fotowoltaiczną i magazyn energii

Redakcja
Na budynkach PKM Katowice pojawią się panele fotowoltaiczne. Spółka na razie szykuje się do inwestycji, ponieważ rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie instalacji.

Od dawna mówi się o przenosinach PKM Katowice z ul. Mickiewicza. Jednak inwestycje na terenie bazy spółki pokazują, że nieprędko do tego dojdzie. Po wybudowaniu kilka lat temu stacji do ładowania autobusów elektrycznych, PKM postanowiło zainwestować w odnawialne źródła energii. Spółka zamierza wybudować instalację o mocy 500 kW połączoną z magazynem energii o mocy około 250 kW i pojemności 900 kWh. Takie połączenie OZE z magazynem za pomocą układu zarządzania energią ma pozwolić na zwiększenie „autokonsupcji z instalacji fotowoltaicznej”, czyli zużywanie energii elektrycznej na bieżąco i ograniczenie zwrotu nadwyżek do sieci.

Panele fotowoltaiczne będą zlokalizowane na dachach zajezdni oraz budynku administracyjnego przy ul. Mickiewicza 59. PKM rozstrzygnęło właśnie przetarg na zaprojektowanie instalacji. Zgłosiły się dwie firmy, ale tylko jedna zmieściła się w szacowanym budżecie na ten cel. Projekt za 60,5 tys. zł brutto wykona spółka Votre Project. Powinien być gotowy w ciągu 4 miesięcy od daty podpisania umowy.


Tagi:

Komentarze

  1. Maed 12 października, 2023 at 6:22 pm - Reply

    Chętnie odkupię ta instalacje (o ile rzeczywiście będzie miala podane parametry) nawet za 80tys, pkm będzie jeszcze do przodu.
    Albo błąd w kwocie, albo naciągane parametry

    • WiktorGabriel 12 października, 2023 at 6:53 pm Reply

      To jest cena projektu tej instalacji.

Dodaj komentarz

*
*