Reklama

Metropolia kupi kilkadziesiąt autobusów elektrycznych. Chce też kupić pojazdy zasilane wodorem

Grzegorz Żądło
W ciągu kilku najbliższych tygodni Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ogłosi przetarg na zakup 32 elektrycznych autobusów. To pierwszy tabor, który będzie własnością metropolii.

Pieniądze na zakup „elektryków” w dużej części pochodzą z dotacji z programu GEPPARD II, który prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (transport niskoemisyjny).

GZM chce kupić 27 autobusów 12-metrowych i 5 przegubowych o długości 18 metrów. Zakupione pojazdy zostaną przekazane do PKM-ów, w których GZM objęła lub wkrótce obejmie udziały (Sosnowiec, Gliwice, Katowice) oraz PKM Świerklaniec, którego jest jedynym właścicielem. Przetarg o wartości 120 mln zł obejmie też zakup 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. Dodatkowo w sześciu miastach zostanie wybudowanych 9 stacjonarnych ładowarek, po jednej w Katowicach, Tarnowskich Górach, Mikołowie, Będzinie, Sosnowcu oraz cztery w Gliwicach.

Przetarg ma zostać ogłoszony do końca marca. Dofinansowanie wynosi 80 mln zł.

GZM chce też kupić autobusy zasilane wodorem. Metropolia złożyła wniosek o dofinansowanie do programu „Zielony Transport Publiczny”, z którego chce pozyskać pieniądze na zakup 20 (12-metrowych) autobusów. Wniosek jest teraz w trakcie oceny. Wartość tej inwestycji to 90 mln zł netto. Założenie jest takie, żeby te autobusy obsługiwały linie metropolitalne. To jednak perspektywa najwcześniej 3-4 lat.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*