Reklama

PKM Katowice zbuduje dwie ładowarki dla elektrycznych autobusów

G. Ż.
Na os. Tysiąclecia i w pobliżu os. Paderewskiego PKM Katowice ma zbudować ładowarki dla autobusów elektrycznych. Na pierwszą z nich niedługo zostanie ogłoszony przetarg. Dodatkowo w najbliższych dwóch latach kolejne ładowarki postawi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

W PKM kończą się prace nad przygotowaniem specyfikacji do przetargu na budowę ładowarki na os. Tysiąclecia. Zostanie zbudowana przy obecnej pętli autobusowej. – Mamy już wszystkie uzgodnienia z Tauronem i MZUiM. Będzie to ładowarka pantografowa jednostanowiskowa z możliwością rozbudowy do dwóch stanowisk – mówi Paweł Cyganek, wiceprezes PKM Katowice. Dodaje, że ładowarka na os. Tysiąclecia będzie mieć moc 200 kW. W najbliższych dniach ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę prac, które potrwają co najmniej rok.

Druga stacja ładowania, którą chce wybudować PKM, ma stanąć przy końcowym przystanku linii 910, czyli przy Centrum Handlowym 3 Stawy. W tym przypadku sprawa jest na etapie wstępnych uzgodnień z właścicielem terenu i Tauronem. Ma tam powstać jednostanowiskowa ładowarka o mocy 200 kW.

W dalszych planach, ale obejmujących już zamierzenia GZM, dwie ładowarki mają zostać zamontowane na dworcu autobusowym przy ul. Sądowej oraz w Mikołowie, gdzie dojeżdża obsługiwana przez PKM linia nr 37. Te ładowarki mają zostać zbudowane do połowy 2023 roku.

Są też plany zamontowania takich urządzeń w CP Brynów i CP Zawodzie, ale konkretów jeszcze brakuje.

PKM Katowice ma obecnie 20 autobusów elektrycznych. Kolejnych 8 ma katowickiej spółce kupić metropolia.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*