Reklama

PKM Katowice ma problem z zamówieniem 10 autobusów. Oferty droższe o kilka milionów złotych

Autobusy MAN Lion’s City 12. Fot. PKM Katowice.

Redakcja
Nowe autobusy mogą się okazać zbyt drogie dla katowickiego PKM-u. W przetargu na zakup 10 pojazdów swoje oferty złożyły 3 firmy, ale każda z nich zaproponowała cenę przekraczającą budżet o kilka milionów złotych.

Tym razem PKM Katowice chce kupić nie „elektryki” czy hybrydy, tylko autobusy z silnikami diesla. Zgodnie z ogłoszonym na początku lutego przetargiem, ma to być 10 pojazdów niskopodłogowych. Wszystkie mają być napędzane silnikami diesla o minimalnej mocy 260 kW. Jednak autobusy o długości do 18 metrów muszą spełniać wymogi normy emisji spalin Euro 6. Pojazdy o pojemności na co najmniej 130 pasażerów z 36 miejscami siedzącymi powinny mieć też kilka udogodnień. Wśród nich są m.in. dwustrefowa klimatyzacja, ładowarki USB i ekrany Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wyświetlające komunikaty m.in. o najbliższym przystanku. Ponadto PKM chce otrzymać autobusy wyposażone już w najnowsze kasowniki zgodne ze standardami metropolii, które umożliwiają również zakup biletu z użyciem kart płatniczych.

W tym tygodniu otwarto oferty w przetargu. Zgłosiły się trzy firmy – Solaris, Man i Daimler. Wszyscy oferenci zadeklarowali realizację dostaw w ciągu 350 dni od daty podpisania umowy i objęcie całych autobusów gwarancją na okres 36 miesięcy. Jednak kwoty zaproponowane przez wszystkie trzy firmy odbiegają od oczekiwań PKM-u. Oferta Solarisa opiewa na 23,5 mln zł brutto, Man jest gotowy zrealizować zamówienie za 22,3 mln zł brutto, a Daimler za 26,1 mln zł brutto. Katowickie przedsiębiorstwo zamierzało na ten cel przeznaczyć 18,4 mln zł brutto. Oznacza to, że najtańsza oferta przekracza budżet o prawie 4 mln złotych.

Tagi:

Dodaj komentarz

*
*