Reklama

PKM Katowice kupuje 10 nowych autobusów. Musi dopłacić kilka milionów złotych

Ł. K.
Będą nowe autobusy w Katowicach. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej wybrało najtańszą ofertę, ale na zakup i tak wyda o kilka milionów złotych więcej niż planowało.

Przetarg na dostawę 10 autobusów PKM Katowice ogłosiło na początku lutego. W połowie marca otwarto oferty. Zgłosiło się trzech wykonawców. Wszystkie oferty przekraczały założony budżet. Najdroższa była ta złożona przez Daimler Buses Polska Sp. z o.o. Spółka zaproponowała realizację zamówienia za 26,1 mln zł brutto. Zbliżone kwotowo oferty złożyli Solaris (23,5 mln zł brutto) i Man (22,3 mln zł).

Katowickie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej chciało na zakup pojazdów wydać 18,4 mln zł brutto. Mimo to, zdecydowano się na wybór najkorzystniejszej oferty. To ta złożona przez Man Truck & Bus Polska. Wygląda na to, że PKM podpisze umowę z tym wykonawcą, ponieważ oferta otrzymała największą liczbę punktów w przetargu. Oznacza to, że przedsiębiorstwo dopłaci do zakupu autobusów prawie 4 mln zł.

Tym razem nie będą to pojazdy elektryczne, a z silnikami diesla. 10 pojazdów niskopodłogowych o długości do 18 metrów ma być napędzanych silnikami o minimalnej mocy 260 kW. Autobusy muszą spełniać wymogi normy emisji spalin Euro 6. Pomieszczą co najmniej 130 pasażerów, w środku będzie minimum 36 miejsc siedzących.

Wśród udogodnień są m.in. dwustrefowa klimatyzacja, ładowarki USB i ekrany Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, wyświetlające komunikaty m.in. o najbliższym przystanku. Ponadto PKM chce otrzymać autobusy wyposażone już w najnowsze kasowniki zgodne ze standardami metropolii, które umożliwiają również zakup biletu z użyciem kart płatniczych.

Dostawy wszystkich pojazdów mają się zakończyć w ciągu 350 dni od daty podpisania umowy. Autobusy zostaną objęte gwarancją na okres 36 miesięcy.


Tagi:

Komentarze

  1. Masakra 24 kwietnia, 2024 at 12:08 pm - Reply

    Zamiast brać sprawdzone czyli Solarisa to znowu ten manowski badziew…..

  2. Ekonom 23 kwietnia, 2024 at 1:03 pm - Reply

    Trzeba dopłacić, bo na ekranach SDIP oprócz informacji o najbliższym przystanku (która to była już wyświetlana na LEDowych wyświetlaczach cwierć wieku temu bez żadnego systemu DIP) będą puszczane też filmiki o tym, jak bardzo złe jest parkowanie na torach tramwajowych 🙂 To nie są tanie rzeczy…

  3. mieszkaniec 23 kwietnia, 2024 at 12:32 pm - Reply

    z silnikami diesla.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! skandal to ma być ekologia ! granda i oszustwo !!!!!!!!!!! .

Dodaj komentarz

*
*