Reklama

PKM Katowice kupi ponad 20 hybrydowych autobusów. Wszystkie mają mieć nowe automaty biletowe

Źródło: metropoliagzm.pl

Redakcja
Kolejne ekologiczne autobusy zamierza kupić PKM Katowice. W tym tygodniu kończy się przetarg na zakup 22 pojazdów. Wszystkie mają być wyposażone w napęd hybrydowy i nowe automaty biletowe.

Duże zakupy w katowickim PKM-ie. Przedsiębiorstwo zamówi nowe autobusy. Przetarg miał zakończyć się dzisiaj, ale przełożono termin otwarcia ofert o kilka dni. PKM Katowice chce zasilić swój tabor 22 pojazdami. Zamówienie podzielono na dwie części. Pierwsza dotyczy zakupu pięciu 18-metrowych autobusów, które mają pomieścić co najmniej 130 pasażerów. Druga część zamówienia dotyczy dostawy 17 krótszych jednoczłonowych pojazdów na minimum 80 osób.

Wszystkie autobusy mają być wyposażone w napęd hybrydowy, czyli silnik diesla i silnik elektryczny. – Napęd hybrydowy charakteryzuje się najwyższą sprawnością, a co za tym idzie, redukcją kosztów eksploatacji. Został wybrany jako rozwiązanie bardziej ekologiczne niż tradycyjne silniki. Ma ono gwarantować komfort obsługi oraz zmniejszyć emisję spalin do atmosfery. Wybór tego typu napędu był spowodowany pozytywnymi doświadczeniami z innych miast – informuje PKM Katowice. Ma być to napęd hybrydowy równoległy. Oznacza to że napęd pojazdu może być realizowany przy pomocy wyłącznie silnika elektrycznego bądź spalinowego, oraz przy równoległej pracy obu silników naraz. Ładowanie pojazdów ma odbywać się przewodowo za pomocą ładowarki plug-in lub bezprzewodowo za pomocą tzw. pantografu odwróconego dzięki szynom na dachu.

Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring, kamery zewnętrzne, system zliczania pasażerów, system kontroli trzeźwości. Mają też mieć nowe automaty biletowe, które niedawno debiutowały na metroliniach kursujących w Gliwicach. Mają one duży dotykowy ekran. Obsługują nie tylko karty ŚKUP, ale również płatności kartami płatniczymi. Umożliwiają m.in. zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej oraz zakup takiego biletu, zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych, skasowanie biletu zapisanego wcześniej na karcie ŚKUP i sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na karcie ŚKUP. Podobne urządzania funkcjonują od 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach. Na razie nie zapadła decyzja, które linie będą obsługiwać nowe pojazdy.

Pierwsze pięć pojazdów powinno zostać dostarczone w ciągu 270 dni od zawarcia umowy, a pozostałe – w ciągu 300 dni. Otwarcie ofert w przetargu zaplanowano na najbliższy piątek.


Tagi:

Komentarze

  1. MM 26 kwietnia, 2022 at 12:23 pm - Reply

    Pięknie, tylko kto tym będzie jeździł jak im ciągle kierowców brakuje. Mają już całkiem sporo nowoczesnych autobusów a nie ma nimi kto jeździć, bo kierowcom płacą grosze więc ludzie odchodzą do innych firm transportowych gdzie mogą zarobić lepiej. A pasażerom się obcina się kolejne połączenia z braku ludzi do pracy. Więc choćby mieli najlepsze autobusy na świecie to co z tego jak będą stały nie używane.

  2. politolog 26 kwietnia, 2022 at 7:44 am - Reply

    Trzeba zredukować emisję CO2 do zera. Inne rozwiązania zwiększają kryzys klimatyczny.

Dodaj komentarz

*
*