Reklama

Pirania, węże i trzy strefy klimatyczne. Nowa atrakcja w Sosnowcu coraz bliżej otwarcia

Redakcja
Znana jest data otwarcia Egzotarium. Nowa atrakcja w Sosnowcu może przyciągać gości z całego regionu. W nowoczesnym obiekcie znalazły się setki zwierząt i roślin.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu powinno już być gotowe. Realizacja miała potrwać około 2 lat, ale prace się przeciągają. Obiekt położony blisko Katowic jest już jednak na ukończeniu. – Zbliżamy się już do zakończenia tej inwestycji. Są już rośliny, są zwierzęta, które powoli przyzwyczajają się do nowego miejsca – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Centrum Edukacji Ekologicznej, bo taką przyjmie nazwę Egzotarium po metamorfozie, zostało podzielone na kilka obszarów.

W nowym Egzotarium funkcja edukacyjna zostanie wzmocniona. Dzięki nowym przestrzeniom i sprzętowi będzie tu można organizować zajęcia dla uczniów. – Młodzież będzie mogła uczyć się o przyrodzie występującej na różnych szerokościach geograficznych, a także poznawać nasze rodzime gatunki – mówi Chęciński. W budynku powstała duża sala edukacyjna, wyposażona w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne. Będą się tam odbywać warsztaty, wykłady, wystawy. Powstało również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody.

Ścieżka edukacyjna wewnątrz budynku Centrum Edukacji Ekologicznej zaczynać się będzie na poziomie -1. W tej części znalazły się wielkie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata, m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, arowana srebrna, płaszczki słodkowodne i pirania pacu. W terrariach będzie można podziwiać też gady i owady, znajdzie się tam m.in. wąż chiński i pająk topik, anakonda zielona, ptaszniki i jadowite żaby, drzewołazy dendrobates.

Z poziomu podziemnego będzie można przejść na parter, do palmiarni. Nie będzie to, jak dotychczas, jedynie ogród botaniczny. Podzielona została na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, a w każdej panują inne warunki. Sterowanie klimatem odbywa się poprzez zapewnienie prawidłowej temperatury, wilgotności i światła, tak aby warunki zbliżone były jak najbardziej do tych panujących w naturze. Tu zwiedzający zobaczą głównie rośliny charakterystyczne dla tych stref. Jednak miejsca dla zwierząt również nie zabrakło. Będzie tu można spotkać kolejne gady, płazy i ptaki. Na ekspozycji znajdą się, m.in. legwan zielony, żółw żabuti, bazyliszek płatkogłowy, bazyliszek pręgowany, boa dusiciel, pyton rombowy, pyton siatkowany, boa tęczowy brazylijski, anolis kubański, kajman okularowy, badylarka pospolita czy też tukan wielki. Podróż po Egzotarium kończyć się będzie na szczycie rampy, która kieruje zwiedzających na poziom +1. W tym miejscu znajduje się sala edukacyjna, przestrzeń wystawiennicza wystaw stałych, czasowych, kino edukacyjne, a także kawiarnia.

To wszystko będzie dostępne od soboty, 2 grudnia. Na ten dzień zaplanowano wielkie otwarcie Egzotarium.

Zdjęcia: Egzotarium Sosnowiec – Centrum Edukacji Ekologicznej 


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*