Reklama

Dron przetransportuje sprzęt do reanimacji nad metropolią

Drony są już wykorzystywane w wielu miastach do wykrywania źródeł niskiej emisji. Zdjęcie poglądowe.

Redakcja
Testy dronów nad metropolią. Samorządowcy podpisali porozumienie z prywatnymi firmami, dzięki któremu będzie możliwy przelot nad miastem. Dron bez pomocy człowieka zabierze i dostarczy kilkukilogramową przesyłkę.

Metropolia, Sosnowiec i kilka prywatnych firm zajmujących się usługami związanymi z dronami przeprowadzą testy. Zgodnie z planem, dron ma samodzielnie zabrać przesyłkę, przelecieć nad miastem i oddać ją w odpowiednie miejsce. Wszystko ma dziać się bez udziału człowieka, ale operacja zostanie starannie przygotowana. Zanim drony będą wykonywały takie loty w trybie autonomicznym, konieczne jest przeprowadzenie pilotaży w trybie automatycznym. Oznacza to, że obsługa drona w sposób zdalny kontroluje jego przelot, a trasa tego przelotu została wcześniej zaprogramowana. System sam sygnalizuje każde odchylenie lub niebezpieczne zdarzenie. Operator na żadnym etapie nie steruje dronem. Jednak musi kontrolować przebieg misji. W pierwszym tego typu locie przetransportowana na odległość ok. 3 km zostanie przesyłka o wadze kilku kilogramów. – Projekt, który będziemy realizować w Sosnowcu to kolejna okazja do potwierdzenia trafności zastosowania dronów i stacji dokujących firmy Dronehub. W pilotażu wezmą udział dwie nasze stacje dokujące, każda wyposażona w mechanizm kartezjański, czyli robotyczny podajnik, który automatycznie pobierze defibrylator ze skrytki w stacji dokującej i umieści go w dronie. Po wykonaniu lotu, podobny mechanizm odbierze przesyłkę z drona i umieści ją w skrytce w stacji docelowej – tłumaczy Vadym Melnyk, założyciel i prezes Dronehub.

To ma być jedna z misji realizowanych w ramach cyklu pilotaży, które będą przeprowadzane w realnych warunkach miejskich. Drony mogłyby pomagać na przykład w transporcie sprzętu medycznego. – Celem jest to, by w niedalekiej przyszłości drony mogły być wykorzystane do świadczenia różnego rodzaju usług, w tym również do transportowania przesyłek ratujących życie. Wykorzystanie dronów może w ten sposób przyczynić się podniesienia poziomu bezpieczeństwa w naszych miastach, bo potrzebna pomoc będzie mogła zostać udzielona również z ich użyciem – mówi Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Metropolii GZM.

Porozumienie o współpracy w tym zakresie zostało podpisane pomiędzy przedstawicielami GZM, miastem Sosnowiec, gdzie przeloty będą się odbyć, dostawcami usług dronowych – firmami Dronehub oraz Pentacomp oraz Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa.  Loty będą odbywały się jesienią i potrwają kilka dni. Szczegóły wkrótce.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*