Reklama

Rejestracja na szczepienia była niewypałem. Opozycja apeluje o zmiany

Przewodniczący PO Borys Budka z Małgorzatą Macek, dyrektorką ZLA w Sosnowcu.

Redakcja
Kolejki, zamieszanie i frustracja. Tak opisują wczorajszą rejestrację na szczepienia przeciwko Covid-19 politycy opozycji. Zdaniem prezydenta Sosnowa dużo lepiej zrobiłyby to samorządy, ale konieczne są szybkie zmiany.

Dzisiaj w Sosnowcu opozycja apelowała do rządu o to, żeby wyciągnąć wnioski z nieudanej rejestracji na szczepienia. Wczoraj odbyła się druga tura zapisów dla osób powyżej 70. roku życia. Jak mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, należało z niej zrezygnować, bo brakuje szczepionek dla pracowników służby zdrowia i jeszcze poprzednia grupa wiekowa, seniorzy 80+, nie zostali w całości zarejestrowani. – Wystarczyło po prostu powiedzieć tym ludziom: „przepraszamy, poczekajcie w domach jeszcze tydzień, dwa, trzy i zaprosimy was do szczepień – mówi Chęciński i podaje przykład DPS-u w Sosnowcu, gdzie zaszczepiono podopiecznych, a szczepionki zabrakło dla opiekunów.

Dochodziło do absurdalnych sytuacji, z którymi przychodnie radziły sobie po swojemu. – W poniedziałek żeśmy zakończyli rejestrację 80-latków. Oni dzwonili i przychodzili, więc mówiliśmy im, że miejsca nie ma. Zaczęliśmy zapisy na tzw. zeszyt. Zrobiliśmy to, żeby nas nie zlinczowali, bo tych ludzi było tutaj mnóstwo – mówi Małgorzata Macek, dyrektor Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego w Sosnowcu, który prowadzi 4 największe przychodnie w mieście. Jej zdaniem duże zamieszanie wprowadziły zapowiedzi o dostępności szczepień dla kolejnej po 80-latkach grupy, bo wtedy w wielu przychodniach nie było już ani jednego wolnego miejsca. Mimo to 70-latkowie przyszli tłumnie. W ciągu dwóch dni „na zeszyt” do przychodni ZLA zapisało się 2,5 tys. osób. – Rząd dał nadzieję dziesiątkom tysięcy Polaków na zaszczepienie. Po czym okazało się, że system, który ten rząd zaproponował, absolutnie taką nadzieję rozwiewa – mówi Borys Budka, przewodniczący PO.

Dlatego opozycja chce, żeby w programie szczepień realizowanym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zaszły zmiany. Zdaniem polityków z PO, samorządy dużo lepiej poradziłyby sobie z kierowaniem szczepieniami, bo przychodnie dobrze znają swoich pacjentów i wiedzą jak przeprowadzić ich przez rejestrację, a następnie zaszczepić. – Apeluję o to, żeby przeanalizować system szczepień, żeby zastanowić się nad przeniesieniem całości tego systemu do samorządowców i POZ, które jak nikt znają swoich pacjentów – mówi prezydent Sosnowca.

Szczepienia wszystkich seniorów 70+ mają rozpocząć się w najbliższy poniedziałek, 25 stycznia.


Tagi:

Komentarze

 1. reksio 25 stycznia, 2021 at 10:07 am - Reply

  Niewypał byłby gdyby nikt nie chciał sięszczepić, a tu się ludzie prawie zabijają o szczepionke. Zamiast zadzwonić, to wolą stać na mrozie żeby mieć pewniejszy towar.

 2. Wiesław 23 stycznia, 2021 at 10:03 pm - Reply

  Przecież budce nikt nie dogodzi, bo on że wszystkiego zrobi politykę, opinia oPOzycji o szczepieniach jest niemiarodajna

  • heloł 25 stycznia, 2021 at 12:40 am Reply

   Budka grosza na szczepionki by nie wydał. Piniendzy nie ma i niebęeeedzie. PO najpierw doprowadziły kraj do biedy, a potem podniosły podatki.

  • Piotr 24 stycznia, 2021 at 6:50 pm Reply

   Towarzysz Wiesław zadowolony.

   Ponoć nawet dodzwonił się na infolinię Ministerstwa i dowiedział, że nie będzie szczepiony.

   • Wiesław 24 stycznia, 2021 at 8:24 pm Reply

    Za to Miller chwali akcję, ciekawe od czego to zależy.

Dodaj komentarz

*
*