Reklama

Pani Świetlana z Murcek od 50 lat zbiera opakowania po czekoladzie

Łukasz Kądziołka
Kilkanaście tysięcy opakowań po czekoladach zebranych w kilkadziesiąt lat. To dorobek pani Świetlany. Kolekcjonerka z Katowic chwali się swoimi zbiorami w Galerii Szyb Wilson podczas festiwalu Czekolady.

W sobotę w galerii Szyb Wilson rozpoczął się dwudniowy Festiwal Czekolady. Jedną z pierwszych osób, które można spotkać na tej imprezie jest pani Świetlana Ciesielska. Na czterech połączonych stołach prezentuje ona bardzo mały fragment swojej ogromnej kolekcji. – Kolekcja wynosi 12 tys. opakowań po czekoladach. Zbieram już ją od 50 lat. Od szkoły podstawowej, a swoje lata już mam, wiec nazbierało się tego tak dużo – mówi pani Świetlana, mieszkanka Murcek. W swoim domu w Murckach ma 50 kartonów. Opakowania są tam posegregowane według kraju pochodzenia i alfabetycznie według marek. Niektóre z firm już nawet nie istnieją.

Do Galerii Szyb Wilson przywiozła może około 1% swoich zbiorów. Te pochodzą z różnych czasów i zakątków świata. Duża część z jej kolekcji to opakowania przywiezione przez jej znajomych. – Mam wspaniałych ludzi dookoła, myślą o mnie i pamiętają. Jak jeżdżą gdzieś zagranicę, to właśnie pod takim kątem już patrzą, żeby coś ciekawego mi przynieść. Pani Świetlana ma bardzo duże  zbiory opakowań m.in. ze Szwajcarii i Niemiec, ale polska część kolekcji jest zdecydowanie najbardziej pokaźna. Wiele z egzemplarzy niektóre osoby mogą kojarzyć ze swojego dzieciństwa. Nie wiadomo, ile warta jest jej kolekcja. – Robiłam i robię to dla siebie – mówi kolekcjonerka.

Festiwal Czekolady w Galerii Szyb Wilson potrwa do niedzieli. Będzie otwarty w godzinach 10.00-18.00. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*