Reklama

Ostatni dzień na złożenie deklaracji dotyczącej ogrzewania. Wielu mieszkańców nie zdąży

Redakcja
W Katowicach nadal pozostaje bardzo wiele mieszkań i budynków, które nie znajdą się na czas w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Każdy właściciel i zarządca nieruchomości powinien do dzisiaj złożyć deklarację. Teoretycznie zrobiono to w przypadku ponad połowy adresów, ale ta statystyka ma niewiele wspólnego z prawdą.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to projekt, który ma pomóc m.in. w walce ze smogiem w Polsce. Główny Urząd Nadzoru Budowalnego chce stworzyć pełną bazę danych, zawierającą m.in. informacje dotyczące sposobu ogrzewania domów wielo- i jednorodzinnych. Przepisy nakładają obowiązek złożenia deklaracji na każdego właściciela lub zarządcę nieruchomości. Jednak już teraz wiadomo, że gromadzenie deklaracji zajmie znacznie więcej czasu niż szacowano. W Katowicach, według rankingu gmin prowadzonego przez GUNB, takie deklaracje złożono na razie dla 18 470 punktów adresowych, a liczbę wszystkich punktów urząd oszacował na niespełna 29,5 tys. To oznaczałoby, że baza CEEB w gminie jest wypełniona w 62% i Katowice zajmują 93. miejsce na 167 gmin znajdujących się w woj. śląskim.  To nie są jednak prawidłowe dane, ponieważ GUNB bierze pod uwagę liczbę punktów adresowych, dla których została złożona co najmniej jedna deklaracja. Dla prowadzonej statystyki nie jest istotna liczba wszystkich lokali w danym budynku, a to właśnie ich zinwentaryzowanie będzie kluczowe, bo takich obiektów mieszkalnych jest najwięcej i mieszka w nich najwięcej osób. Dlatego najdłużej zbieranie informacji do CEEB potrwa w dużych miastach.

Zgodnie z harmonogramem, czas na złożenie deklaracji upływa dzisiaj, czyli 30 czerwca. Gminy interesuje tylko papierowa wersja deklaracji, bo online robią to samodzielnie zarządcy i właściciele. Jednak z tymi papierowymi urzędnicy też mogą mieć problemy. Mieszkańcy wypełniają je samodzielnie, więc nie obędzie się bez błędów, które trzeba będzie poprawiać. Począwszy od jutra urzędnicy będą mieli 6 miesięcy na wprowadzenie papierowych deklaracji do cyfrowego systemu. W katowickim urzędzie obsługą deklaracji CEEB zajmuje się obecnie 10 osób. Od trzech tygodni niemal codziennie urzędnicy notują bardzo duży ruch petentów załatwiających tę sprawę. Tylko w czerwcu obsłużyli ponad 2 tys. osób na miejscu i odebrali prawie 1 tys. telefonów.

Deklarację można złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu CEEB (należy posiadać profil zaufany, e-dowód, kwalifikowany podpis elektroniczny lub korzystać z usługi mojeID) TUTAJ. Na tych, którzy tego nie zrobią dzisiaj do końca dnia, teoretycznie czekają konsekwencje. Zarządcom i właścicielom może grozić mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł. Jeżeli ktoś w dalszym ciągu nie będzie zamierzał udostępnić danych do CEEB, sprawa ma trafiać do sądu, który może zadecydować o grzywnie w wysokości 5000 zł. Jednak raczej władze nie będą się decydowały na ten krok, ponieważ wiele osób narzekało na to, że narzędzie do składnia deklaracji online przygotowane Główny Urząd Nadzoru Budowalnego było nieczytelne.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*