Reklama

Ogromny wzrost liczby zgonów w Katowicach

Grzegorz Żądło
Podobnie jak w całym kraju, również w Katowicach gwałtownie rośnie liczba zgonów. W listopadzie w mieście zmarło więcej osób niż w tym samym okresie w dwóch poprzednich latach. Najprawdopodobniej ma to związek z utrudnionym dostępem do opieki zdrowotnej.

Z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach wynika, że od początku epidemii koronawirusa, w Katowicach było znacznie więcej zgonów niż w dwóch poprzednich latach. Od marca tylko w dwóch miesiącach 2020 roku było mniej zgonów niż w 2018 i 2019. Kulminacja nastąpiła w listopadzie, kiedy w Katowicach zmarło 770 osób. Dla porównania, w 2018 było ich 350, a w 2019 – 356.

Trudno jednoznacznie ocenić skąd tak nagły wzrost liczby zgonów. Na pewno nie jest on spowodowany wysoką śmiertelnością spowodowaną COVID-19. Znacznie bardziej prawdopodobne jest, że powodem jest utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej. W listopadzie mieliśmy do czynienia z kulminacją drugiej fali koronawirusa. Wiele oddziałów i całych szpitali zostało przekształconych w „covidowe”. Brakowało łóżek dla osób z innymi schorzeniami. To musiało się odbić w statystkach zgonów.

Jeszcze innym powodem może być wchodzenie w zawansowany wiek osób z powojennego wyżu demograficznego. Prawdopodobnie w najbliższych latach liczba zgonów będzie rosła, niezależnie od śmiertelności spowodowanej epidemią koronawirusa.

W tabelce liczba zgonów w listopadzie 2020 roku obejmuje tylko dane z dni 1-23. W ciąg całego miesiąca zmarło w Katowicach 770 osób.

Pozytywną informacją jest to, że rośnie liczba urodzeń.


Tagi:

Komentarze

 1. Robert 9 stycznia, 2021 at 6:12 pm - Reply

  Bo przychodnie bardziej przypominają teraz bunkry i na każdą chorobę jest tylko teleporada zamiast wizyty. O ile da się do przychodni dodzwonić.

 2. Sebastian 21 grudnia, 2020 at 10:13 am - Reply

  SMOG – jest wiele wyników badań naukowych o wpływie smogu na zdrowie i długość życia ludzi – No ale po co likwidować piece węglowe, usprawniać komunikację miejską, inwestować w ruch rowerowy..
  lepiej wybudować kolejny pusty stadion albo pomnik za 7 mln złotych…
  albo podarować działkę wartą kilkaset tysięcy za 1 zł kościołowi…
  Z drugiej strony sami sobie wybraliście takie władze..

 3. Anna 20 grudnia, 2020 at 8:20 pm - Reply

  Niech wycinają jeszcze więcej drzew. Udusi się nas mieszkańców jeszcze więcej!

  • Dominik 16 października, 2021 at 11:17 am Reply

   No tak, zimą drzewa liściaste produkują dużo tlenu 🙂

Dodaj komentarz

*
*