Reklama

Ograniczenie prędkości i wiekowe. Nowe zasady dotyczące hulajnóg elektrycznych

Redakcja
Nowe przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych. W tym tygodniu użytkownicy pojazdów tego typu będą musieli przyzwyczaić się do konkretnych zasad poruszania się na nich. W pierwszej kolejności będą jeździli po drogach rowerowych.

Do tej pory w polskim prawie nie było przepisów dotyczących hulajnóg i innych elektrycznych pojazdów. Regulacje zapowiadano już od długiego czasu. W końcu odpowiednie przepisy wejdą w życie 20 maja. To efekt zmian w ustawie “Prawo o ruchu drogowym” oraz niektórych innych ustaw z 30 marca.

Przede wszystkim hulajnoga będzie pojazdem. Korzystać z niego może osoba w wieku od 10 do 18 lat, posiadająca kartę rowerową lub prawo jazdy (kat. AM, A1, B1, T). Pełnoletnie osoby mogą jeździć hulajnogą elektryczną bez uprawnień. W przypadku dzieci poniżej 10 roku życia zakazane jest poruszanie się po drodze, a na obszarze strefy zamieszkania jest dozwolone wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Drogą, po której w pierwszej kolejności mają poruszać się osoby na hulajnodze, jest droga rowerowa i pas ruchu dla rowerów. Dopiero gdy ich nie ma, to na hulajnodze będzie można jeździć po chodniku i jezdni. Są jasno określone warunki, które muszą być spełnione, aby poruszać się tego typu pojazdem w tych miejscach.
Hulajnogą na jezdnię można wjechać, gdy ruch pojazdów odbywa się po niej z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h oraz jeśli brakuje drogi dla rowerów lub pasa rowerowego.
Hulajnogą po chodniku można jeździć tylko wtedy, gdy ruch pojazdów odbywa się na jezdni z dozwoloną prędkością większą niż 30 km/h oraz gdy brakuje infrastruktury dla rowerzystów.

Nowe przepisy wprowadzają też limit prędkości do 20 km/h, ale na chodniku musi być ona zbliżona do tej, z jaką poruszają się piesi. Poza tym użytkownicy hulajnóg elektrycznych mają obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudniania jego ruchu. Kategorycznie zakazano też niektórych zachowań, wśród nich m.in.: kierowania po spożyciu alkoholu, ciągnięcia lub holowania innego pojazdu, przewożenia innej osoby (a także zwierzęcia lub ładunku), jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach, chwytania się innych pojazdów. Do obowiązków osób poruszających się na hulajnogach należy sygnalizowanie kierunkowskazem zmiany kierunku jazdy. W przypadku braku kierunkowskazu, prowadzący pojazd ma wyciągnąć rękę – tak, jak rowerzysta – w odpowiednią stronę. Poza tym przy wyprzedzaniu innych pojazdów należy zachować bezpieczny odstęp – nie mniej niż 1 metr.
W przepisach pojawiają się również zasady dotyczące postoju, który jest częstym problemem i powodem do krytyki hulajnóg. Zgodnie z nimi, hulajnogę można pozostawić na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym. Jeśli takiego miejsca nie ma, to postój jest dozwolony jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Warunkiem jest też to, że w danym miejscu nie ma zakazu postoju lub zatrzymywania się. Użytkownik, pozostawiając swój pojazd na chodniku, ma także obowiązek zachowania co najmniej 1,5 metra szerokości dla pieszych.

Wraz z wejściem życie od 20 maja nowych przepisów dotyczących popularnych hulajnóg elektrycznych wprowadzone zostają też nowe regulacje obejmujące zwykłe hulajnogi, rolki i deskorolki oraz inne urządzenia elektryczne do poruszania się, jak deskorolki elektryczne czy tzw. segway. Poniżej zasady dotyczące tych środków transportu.


Tagi:

Komentarze

  1. P Śl 20 maja, 2021 at 10:40 am - Reply

    Ktoś nieźle popłynął z tą prędkością pieszego na chodniku, czyli jakieś 5 km/h. Ja rozumiem ograniczenie do 10 km/h, ale nie 5 bez przesady, takiej prędkości to się nie da utrzymać rowerem zasilanym nogami, a nie silnikiem elektrycznym. A kierowcy w centrum Katowic się ucieszą, bo po dużej części ulic właśnie został wprowadzony na drogach ruch hulajnóg z prędkością 20 km/h 🙂

Dodaj komentarz

*
*