Reklama

Oferenci boją się przychodzić osobiście, więc KZGM transmituje otwarcie ofert przetargowych na Facebooku

Grzegorz Żądło
Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej to pierwsza miejska jednostka, która transmituje otwarcia ofert przetargowych na Facebooku. Tak będzie do odwołania, choć możliwe, że nawet po zakończeniu epidemii, KZGM nadal będzie stosował taką formę przy przetargach.

Od kilku tygodni dostęp do wszystkich urzędów i miejskich jednostek, ze względów bezpieczeństwa, jest utrudniony. Z drugiej strony, urzędy pracują i muszą wykonywać bieżące zadania. Jednym z ważniejszych jest rozstrzyganie przetargów. Żeby to zrobić, trzeba najpierw otworzyć złożone oferty. Do tej pory, odbywało się to najczęściej w obecności oferentów, choć ci nie mieli obowiązku brać w tym udziału. Za to KZGM ma obowiązek publicznego otwarcia ofert. – W czasie epidemii jest to właściwie niemożliwe. W związku z zaleceniem rządu odnośnie ograniczania kontaktów międzyludzkich, staramy się jak najwięcej rzeczy załatwiać zdalnie. Ponadto, sami wykonawcy boją się brać udział w procedurze, w której teoretycznie mogłoby uczestniczyć kilka, a nawet kilkanaście osób. Skonsultowaliśmy się z prawnikami i mamy pewność, że transmisja na Facebooku z otwarcia ofert w przetargach spełnia wymogi ustawowe – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor KZGM w Katowicach.

Pierwsze transmisje odbyły się w poniedziałek rano. Do odwołania właśnie z ten sposób będą teraz publicznie otwierane oferty złożone w przetargach.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*