Reklama

Od szkoły rodzenia po zajęcia dla seniorów

Łukasz Kądziołka
To ma być program, jakiego w Katowicach jeszcze nie było. Urząd miasta wspólnie ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym rozpoczyna akcję „Od przedszkola do seniora”. Nazwa nie jest przypadkowa. W zajęciach mogą brać udział mieszkańcy w różnych wieku, a nawet ci, którzy dopiero się urodzą. Jak to możliwe?

W ofercie znajdą się darmowe zajęcia dla kobiet w ciąży i młodych matek, dzieci, dorosłych oraz seniorów. Uczestnicy będą mogli wziąć udział m. in. w zajęciach ruchowych, fitness, nordic walking, jogi, samoobrony dla kobiet. Będzie też boks i zajęcia dla dzieci. – Projekt jest przeznaczony nie dla jednej grupy społecznej, ale dla wszystkich. Dlatego liczymy na udział całych rodzin – mówi wiceprezydent Katowic Marzena Szuba.

Program będzie realizowany z udziałem studentów i nauczycieli akademickich ŚUM. Składa się z czterech modułów. Przyszłe mamy mogą skorzystać ze szkoły rodzenia, zasięgnąć profesjonalnych porad odnośnie diety, aktywności fizycznej, a nawet problemów psychologicznych w trakcie ciąży. Rodzice z dziećmi będą zdobywać wiedzę na temat zasad zdrowego odżywiania. Dużo miejsca zostanie poświęcone na wykształcanie prostej postawy u dzieci. Dla niepełnosprawnych ŚUM zorganizuje zajęcia ruchowe i integrację z pełnosprawnymi w tańcu. Z kolei seniorzy po odbyciu darmowych badań będą kierowani na zajęcia dostosowane do ich kondycji. Mają skorzystać nie tylko mieszkańcy. – Dla studentów jest to realizacja praktyk studenckich, ale też konkretne zajęcia. Różnie te praktyki wyglądają, najczęściej są to praktyki przy łóżko chorego, a to jest niezwykła forma – mówi Violetta Skrzypulec-Plinta, dziekan wydziału nauk o zdrowiu ŚUM. Program ma trwać do grudnia. Zapisy telefoniczne już ruszyły i jak na razie zgłaszają się pojedyncze osoby. Miejscem spotkań będą sale Centrum Sportowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego znajdującego się w kampusie uczelni, a poszczególne bloki zajęć będą się odbywać 2 razy w tygodniu. Limit każdej z grup wynosi 20 osób. W sprawie zajęć sportowych chętni powinni się kontaktować z Agnieszką Gabrylewską pod numerem tel. 603-665-000. Za zajęcia szkoły rodzenia odpowiada dr Mariola Czajkowska, tel. 502-372-411.

Na realizację programu miasto wyda 120 tys. zł.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*