Reklama

Wiosną ruszy budowa galerii handlowej przy ul. Kościuszki. Pierwsze zakupy za trzy lata

Grzegorz Żądło
Po tym jak radni przyjęli w piątek plan zagospodarowania przestrzennego dla tzw. Subcentrum Południe, zniknęła jedna  z ostatnich przeszkód na drodze do budowy centrum handlowego przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kolejowej. Inwestor zapowiada, że prace będzie chciał rozpocząć wiosną przyszłego roku. Budowa ma potrwać maksymalnie dwa lata.

Procedura uchwalania planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Kościuszki i Kolejowej od kilku miesięcy budziła kontrowersje. Powstał „antygaleriowy” profil na Facebooku, a ostatnio organizatorzy protestu zbierali podpisy pod petycją w tej sprawie. Kilkanaście osób przyszło też na sesję rady miasta. O co tyle hałasu?

Protestujący mieszkańcy uważają, że kolejna galeria handlowa jest w mieście niepotrzebna. Twierdzą, że jej powstanie przyczyni się do upadku mniejszych sklepów, a centrum Katowic jeszcze bardziej opustoszeje.  Dodatkowe kontrowersje wywołała informacja o finansowym wsparciu kampanii Forum Samorządowego i Piotr Uszok przez osoby związane z firmą Echo Investment, czyli inwestorem galerii.

Ta inwestycja nie powinna mieć miejsca i powinna zostać skonsultowana z mieszkańcami. Wszystkie nasze uwagi zostały odrzucone – mówiła na piątkowej sesji Agnieszka Zielińska, która była inicjatorką protestu na Facebooku. Zaapelowała też do radnych, żeby ci „zagłosowali jak mieszkańcy, a nie politycy”.

Nie przekonała jej naczelnik wydziału planowania przestrzennego Teresa Homan-Chanek, która argumentowała, że plan zagospodarowania przestrzennego jest tylko konsekwencją uchwalenia w kwietniu 2012 „Studium uwarunkować i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice”. – Wtedy została przeprowadzona analiza na temat potrzeb mieszkańców w zakresie różnych usług. Projektantom wyszło z niej, że część południowa Katowic jest w nie niedoposażona. Dlatego teren przy ul. Kościuszki i Kolejowej został wyznaczony do przekształceń i modernizacji – tłumaczyła Homan-Chanek.

Sesja rady miasta Katowice
Podczas piątkowej sesji na pytania radnych odpowiadała Teresa Homan-Chanek, naczelnik wydziału planowania przestrzennego UM w Katowicach.

Przed uchwaleniem planu, obszar położony w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki – Kolejowej obejmował tereny przeznaczone dotąd pod funkcje baz, składów, produkcji oraz usług. Teraz dopuszczona została tu budowa sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw. Kilka lat temu wnioskowało o to kilka firm, nie tylko Echo Investment, ale także GC Investment, „Galeria Południe” i „Chemia” Katowice.

Właśnie na ten fakt zwracał uwagę podczas sesji Krzysztof Giemza, prokurent w firmie Echo Investment. – Rozpoczęliśmy od analizy dokumentów planistycznych. Od trzech lat współpracujemy z miastem w celu stworzenia możliwości zainwestowania w tym miejscu.

Giemza zapowiedział, że Echo wystąpi teraz o wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do rozpoczęcia budowy. – Szacujemy, że ruszymy wiosną przyszłego roku. Tego typu projekty realizuje się w ciągu 24 miesięcy.

Galeria handlowa ma mieć 42 tys. m kw. powierzchni.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*