Reklama

Od dzisiaj można dzwonić taniej. Nowe ceny roamingu

Łukasz Kądziołka
Zgodnie z nowymi unijnymi przepisami, ceny będą dużo niższe. Stawki za połączenie zza granicy mają od dzisiaj być zbliżone do tych obowiązujących w Polsce.

Najwięksi polscy operatorzy wprowadzają od 15 czerwca nowe stawki za dzwonienie, pisanie SMS-ów i korzystanie z internetu. Nowe przepisy, wprowadzone przez Parlament Europejski i Radę UE, wymusiły na operatorach sieci komórkowych zmiany w cennikach. Nie wszystkim udało się nadążyć za zmianami. Jednak docelowo ceny mają być znacznie niższe niż dotychczas. Zwłaszcza dla abonentów. Gorsze warunki będą dla korzystających z ofert na kartę.

Jako pierwszy do nowych przepisów dostosował się Orange. Klienci tej sieci w abonamencie nie zapłacą za wykonanie i odebranie połączenia oraz za wysłanie SMS-a za granicą. Ci, którzy korzystają z oferty na kartę będą musieli zapłacić 0,29 zł za minutę. Z kolei SMS będzie kosztował od 0,15 zł do 0,30 zł (w zależności od taryfy). Największe zmiany dotyczą internetu. Tu operatorzy narzucili limit. W Orange darmowe będzie od 1 do 8 GB.

Jeszcze mniejszy pakiet danych oferuje Play. W abonamencie zwolnione z opłat będzie od 2 do niewiele ponad 3 GB. Osoby z ofertą mix, internet będą miały za darmo. Za to SMS w „mixie” i na kartę będzie płatny 9 gr. Połączenia w tych dwóch opcjach też będą płatne po 29 gr za minutę.

T-mobile całkowicie zniosło opłaty. Niezależnie od oferty klienci sieci nie zapłacą za połączenia ani SMS-y. Natomiast, podobnie jak u konkurencji, darmowy internet będzie limitowany, od 1,55 do 4,1 GB.

Limity bezpłatnych połączeń wprowadza Plus. Poza abonamentem w sieci będzie określona liczba minut do wykorzystania za granicą w ciągi roku. W Plus mix będzie to 300 min., a na kartę 150 min. Każdy 1 MB będzie kosztował w abonamencie 0,04 zł, a w pozostałych ofertach po 0,29 zł.

Nowe stawki będą obowiązywały na terenie Unii Europejskiej (a w przyszłości również w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie) od czwartku, 15 czerwca. Szczegółowe informacje na temat zmian w cennikach największych operatorów można znaleźć na ich stronach internetowych: Orange, Play, T-mobile, Plus.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*