Reklama

Od dzisiaj jedna z „emek” ma dłuższą trasę. Powodem jest zwężenie al. Korfantego

Redakcja
Nowa trasa metropolitalnej linii autobusowej. ZTM wprowadza zmiany w kursowaniu „emki” łączącej Katowice z Mysłowicami. Powodem jest powstający pas zieleni na al. Korfantego.

Linia M101 łączy Katowice z Mysłowicami. Do wczoraj kursowała pomiędzy al. Korfantego w Katowicach, a kopalnią w Mysłowicach-Wesołej. Przystanki na dworcu PKP oraz na dworcu autobusowym „Sądowa” były obsługiwane przez metrolinię M101 jedynie przy kursach nocnych. Od dzisiaj „emka” ma jednak nową stałą trasę przejazdu. Teraz autobus będzie dojeżdżać tam codziennie we wszystkich kursach. Kurs rozpoczyna się przy Sądowej, a następnie pojazdy obsługują przystanek Katowice Dworzec. Jak pisze ZTM, pozwoli to usprawnić bezpośredni dojazd do głównych punktów w centrum Katowic oraz integrację tej metrolinii z innymi liniami autobusowymi. Wydłużone kursy mają również zapewnić zintegrowanie m.in. z M22, która łączy Katowice z Lędzinami oraz Bieruniem.

Decyzja organizatora transportu jest związana ze zwężeniem po wschodniej stronie al. Korfantego. Jeszcze na początku marca były tam dwa pasy ruchu, ale jezdnia została zawężona. Dlatego, że zgodnie z decyzją władz Katowic, ma tam powstać szpaler drzew, taki jak na przeciwległej jezdni. Drzew jeszcze nie ma, ale od kilku tygodni kierowcy mają jeden pas do dyspozycji. To sprawia, że postój, który robili sobie tu kierowcy przed kolejnym kursem, jest niemożliwy.

Autobusy nie mają już możliwości postoju – od razu muszą rozpocząć kolejny kurs. Na obecnej trasie na przystanku przy Alei Korfantego bufor wynosi 3 minuty. Po zmianach na ostatnim przystanku na Sądowej ten czas został wydłużony do 20 minut. Ta zmiana zminimalizuje ryzyko opóźnień” – wyjaśnia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w swoim komunikacie.

Od dzisiaj M101 dociera do przystanku Katowice Sądowa. W kierunku centrum Katowic autobusy M101 będą jechać z Mysłowic i obsłużą przystanki Katowice Strefa Kultury 02, Katowice Strefa Kultury NOSPR 01, Katowice Aleja Korfantego 02, Katowice Mickiewicza 01, Katowice Dworzec 10 i Katowice Sądowa 02A. W kierunku Mysłowic autobusy będą zatrzymywać się na przystankach Katowice Sądowa 01B, Katowice Dworzec 05, Katowice Plac Wolności 03, Katowice Sokolska 04 i Katowice Strefa Kultury NOSPR 02.

Zmiany oznaczają, że autobusy linii M101 nie będą obsługiwać w kierunku Mysłowic przystanku Katowice Aleja Korfantego 01, a w kierunku Katowic przystanku Katowice Sokolska 05. Wszystkie szczegóły TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. patryk 3 kwietnia, 2022 at 5:02 pm - Reply

  Na tym forum opowiadali, że należy zwężyć jezdnię do jednego pasa, bo to skłoni ludzi do przesiadki na autobus i rower. A teraz piszą o psuciu komunikacji. Chcieliście to macie.

  • AA 4 kwietnia, 2022 at 12:49 am Reply

   Człowiek rozsądny mając 2 lub 3 pasy przeznaczyłby jeden z nich na buspas. Od Moniuszki do Ronda. Co z jednej strony ułatwiłoby działanie komunikacji publicznej – a z drugiej strony utrudniłoby poruszanie się transportowi indywidualnemu.
   Człowiek nieroztropny zrobił tak jak obecnie mamy na Korfantego: zwęził do 1 pasa powodując korek samochodów w którym utknie też autobus.

   Nic nie skłoni do przesiadki z samochodu do autobusu/tramwaju/na rower – jeżeli w centrum masz za darmo miejsca gdzie można cały dzień parkować. Modne też jest parkowanie w miejscach niedozwolonych – tam MZUiM opłat pobierać nie może a szansa na mandat ze Straży Miejskiej równa wygranej głównej nagrody w Lotto 🙂

 2. AA 2 kwietnia, 2022 at 10:43 pm - Reply

  Psucia komunikacji publicznej ciąg dalszy.
  Swego czasu aby dojechać do Jaworzna, Mysłowic, Lędzin itd wystarczyło pójść na Korfantego.
  Teraz część linii będzie z Korfantego a część z Dworca na Sądowej.

  Dziękujemy Panie Krupa!

  • Piotr 3 kwietnia, 2022 at 10:09 am Reply

   Niestety masz rację !! Przecież wystarczy aby autobusy pospieszne (tylko i wyłącznie), mogły wjeżdżać na dworzec autobusowy pod PKP !! Jeżeli jeszcze te autobusy będą zatrzymywały się w centrach przesiadkowych, to pomoże to w zmniejszeniu ruchu samochodow osobowych w centrum Katowic. Przy okazji zapytam, jak duże opóźnienie będzie miała budowa parkingu na ul Tylnej Mariackiej ? Informowaliście ze w marcu będą tam już stały maszyny wyciągowe…

Dodaj komentarz

*
*