Reklama

Od dzisiaj autostrada A4 bezpłatna dla samochodów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi

Źródło: facebook.com/a4katowicekrakow.

Redakcja
Dzisiaj pierwszy dzień bezpłatnych przejazdów na autostradzie A4 dla samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Koncesjonariusz odcinka Katowice-Kraków umożliwił też nieodpłatne korzystanie z drogi organizacjom zaangażowanym w pomoc.

Najpierw uruchomiono bezpłatne przejazdy pociągami polskich przewoźników dla obywateli Ukrainy. Teraz także drogi są dostępne nieodpłatnie. Nie tylko dla uchodźców, ale również dla organizacji niosących im pomoc. Oprócz autostrady A1 i A2, taką decyzję podjął też koncesjonariusz autostrady A4 na odcinku Katowice-Kraków.

W duchu solidarności z Ukrainą pragniemy poinformować, że od 1 marca 2022 r. na A4 Katowice – Kraków pojazdy wszystkich kategorii z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi są zwolnione z opłat” – czytamy w komunikacie spółki Stalexport Autostrada Małopolska.

Od północy kiedy samochód z takimi tablicami podjeżdża do bramek, te są od razu podnoszone. Obsługa ma też odnotowywać, jak dużo jest takich przejazdów. Choć część z nich nie będzie miała żadnego związku z obecną sytuacją w Ukrainie, to koncesjonariusz postanowił, że bezpłatne korzystanie z A4 nie powinno być ograniczane. – Żeby to sprawnie działało i nie przedłużało czasu przejazdu przez bramki, chcieliśmy się skupić na rozwiązaniu, które będzie możliwie najłatwiejsze do wdrożenia i nie będzie wydłużało czasu przejazdu przez plac poboru opłat – mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy SAM S.A. Dodatkowo spółka umożliwi też nieodpłatne podróże dla organizacji, które realizują pomoc. Chęć przejazdu trzeba będzie zgłosić wcześniej. Wtedy do systemu wprowadzane będą tablice rejestracyjne pojazdu, a szlaban na bramkach podniesie nie automatycznie. Zgłoszenia najlepiej wysyłać z co najmniej kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Na razie jeszcze żadna organizacja nie wyraziła chęci skorzystania z bezpłatnego przejazdu.

Na adres: [email protected] należy przesłać wniosek, w którym znajdą się poniższe informacje:

 • nazwa organizacji pozarządowej organizującej pomoc humanitarną dla Ukrainy,
 • dane kontaktowe w/w organizacji (adres siedziby, adres poczty e-mail, telefon kontaktowy),
 • numery rejestracyjne pojazdów przewożących w/w pomoc humanitarną,
 • planowany termin oraz trasę przejazdu pojazdów przewożących  ww. pomoc humanitarną.

Wniosek powinien zostać podpisany przez osobę upoważnioną do reprezentowania danej organizacji. Na razie jeszcze żadna organizacja nie wyraziła chęci skorzystania z bezpłatnego przejazdu. W związku ze zwiększonym natężeniem ruchu spowodowanym kryzysową sytuacją za wschodnią granicą SAM S.A. zachęca kierowców do korzystania z automatycznych płatności i bramek dla nich przeznaczonych.


Tagi:

Komentarze

 1. Obywatel trzeciej kategorii 2 marca, 2022 at 2:25 pm - Reply

  Nie zadawaj niewygodnych pytań. Od jakiegoś tygodnia za przejaw jakiejkolwiek zdroworozsądkowej wątpliwości, zyskuje się miano ruskiej onucy.

 2. MM 2 marca, 2022 at 7:34 am - Reply

  A Ukrainiec, który tu mieszka od lat i całkiem dobrze zarabia u nas też ma za darmo? A z jakiej racji?

  • Marianna 3 marca, 2022 at 11:31 am Reply

   Odkąd komunikacja miejska w naszym regionie jest dla obywateli Ukrainy bezpłatna, bardziej sprytni już zaczynają zwracać miesięczne bilety autobusowe i tramwajowe, chociaż mieszkają i pracują w Katowicach od kilku lat. Pomagać należy, ale rozsądnie.

   • GorkiPagorki 3 marca, 2022 at 2:03 pm Reply

    To jest na pewno sytuacja tymczasowa. Obstawiam że max do końca marca.

 3. Taki tam 1 marca, 2022 at 6:09 pm - Reply

  A benzyna? Im się to po prostu należy.

Dodaj komentarz

*
*