Reklama

Obostrzenia po raz kolejny przedłużone, ale dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków

Ł. K.
Obostrzenia w całej Polsce zostaną przedłużone o tydzień. Minister Zdrowia poinformował dzisiaj, że będzie jednak kilka wyjątków. Niektóre ograniczenia zostaną na dłużej. Wiadomo już kiedy najmłodsze dzieci wrócą do przedszkoli i żłobków.

Rząd przedłuża obostrzenia w całej Polsce. Jak powiedział dzisiaj minister zdrowia Adam Niedzielski, sytuacja w Polsce nadal nie jest stabilna. – Obserwujemy zmniejszenie liczby dziennych przypadków zachorowań na Covid-19 i ta tendencja była obecna w zeszłym tygodniu. W tym tygodniu widzimy, że ta liczba się niestety zwiększa – mówi szef resortu zdrowia. Tłumaczył, że ten wzrost może być spowodowany spotkaniami w czasie świąt wielkanocnych. – Apogeum fali trzeciej, jeżeli chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w poprzednich tygodniach. Natomiast teraz ta fala przetacza się przez szpitale – poinformował Niedzielski.

Dlatego restrykcje zostaną utrzymane. Celem jest “zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej”, a w szczególności “infrastruktury respiratorowej”. Oznacza to, że prawie wszystkie obowiązujące obostrzenia będą nadal obowiązywały do 25 kwietnia. Jednak jest kilka wyjątków.

Od 19 kwietnia do przedszkoli i żłobków wrócą dzieci. Tego samego dnia zostanie przywrócona możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Uprawianie sportu w obiektach sportowych na wolnym powietrzu będzie możliwe z limitem do 25 osób.

Jest też branża, której zamknięcie potrwa dłużej. Do 3 maja nie będą mogły przyjmować gości hotele i inne miejsca noclegowe. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy.

Poza tym jeszcze do przyszłej niedzieli obowiązywać będą poniższe zasady:

Handel

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną zamknięte.
Centra i galerie handlowe pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw.,
1 osoba na 20 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

Kościoły

W miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m kw.
Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.

Sport – działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Minister zdrowia pytany o możliwe poluzowanie obostrzeń odpowiedział, że będą one wprowadzane regionalnie. – Przyjęliśmy sobie takie kryterium o charakterze roboczym, że jeżeli ta liczba zakażeń w woj. spadnie poniżej 30 na 100 tys. osób, to wtedy będziemy myśleli o kolejnych krokach, które oczywiście w pierwszej kolejności będą związane z edukacją – mówi Niedzielski. Jednak na razie rząd nie podaje kiedy mogłoby to nastąpić.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*