Reklama

Nowy budynek wydziału radia i telewizji będzie gotowy dopiero wiosną przyszłego roku

Grzegorz Żądło
Miał być gotowy do końca tego roku, ale prace potrwają kilka miesięcy dłużej. W połowie przyszłego roku wydział radia i telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego przeprowadzi się do budowanego jeszcze gmachu przy ul. Pawła. Cały czas trwają tu prace budowlane. W budynku znajdzie się m.in. studio filmowe, sala projekcyjna, sale wykładowe i ogólnodostępne patio.

Jesteśmy w miejscu, z którym wiążemy ogromne nadzieje i za chwilę będą się one mogły urzeczywistnić – mówił podczas spotkania z dziennikarzami prof. Andrzej Kowalczyk, rektor UŚ. Dodał, że na nową siedzibę wydziału radia i telewizji czeka nie tylko Uniwersytet Śląski, ale też całe środowisko filmowe.

Krystyna Doktorowicz
Krystyna Doktorowicz.

Budynek przy ul. Pawła 3 został zaprojektowany przez konsorcjum Grupa 5 Architekci z Warszawy, BASS z Barcelony i Małeccy Biuro Projektowe z Katowic. – To budynek niezwykle designerski i bardzo ładny. Ten rys hiszpański, śródziemnomorski też tu będzie widoczny. Ideą było, żeby zachować ten klasyczny śląski design z cegły, ale jednocześnie, żeby budynek był lekki, prześwietlony, żeby grały tu światła. Zarówno architekci, jaki my bardzo staraliśmy się, żeby została zachowana stara substancja ulicy Pawła. Duża część fabryki żarówek została zachowana. Będzie pełnić rolę biblioteki audiowizualnej – tłumaczy Krystyna Doktorowicz, dziekan wydziału radia i telewizji UŚ.

Zobacz zdjęcia

Budynek został zaprojektowany na rzucie prostokąta z wewnętrznym atrium. Od strony ul. św. Pawła będzie miał cztery kondygnacje, od strony południowej i wschodniej – dwie, a od strony północnej jedną. Wokół wewnętrznego dziedzińca zlokalizowane będą główne pomieszczenia wydziału: sala projekcyjno-filmowa, dwukondygnacyjne studio filmowe otoczone pracowniami (m.in. montażu, dźwięku) reżyserka, przechowalnia sprzętu filmowego i magazyny.

Dominującym materiałem będzie klinkier, połączony z betonem i drewnem.

Koszt inwestycji z wyposażeniem to 38,5 mln zł Uniwersytet wyłożył 5,645 mln zł. Resztę dołożyło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*