Reklama

Nowe miejsce ze słodkościami w centrum Katowic

Szymon Kosek
NOWE MIEJSCE Zaczynali od tradycyjnego cukiernictwa, ale w Katowicach stawiają na nowoczesność. W nowootwartym Sztukafe przy placu Miarki proponują monodesery i makaroniki.

– Inspirujemy się Francją i Hiszpanią – to tam wyznacza się się teraz główne nurty w cukiernictwie – mówi Zofia Kaczmarczyk. Dlatego w menu Sztukafe królują monodesery i makaroniki. Te pierwsze robione są z musów na belgijskiej czekoladzie, pokrytych cukierniczym „zamszem” lub glasażem (to te błyszczące). – W środku zawsze jest jakaś niespodzianka, na przykład żelka czy galaretka – dodaje Kaczmarczyk.

Makaroniki pojawiły się w Polsce całkiem niedawno. Francuskie ciasteczka wyrabiane z mączki migdałowej szybko zdobyły popularność. Jak mówi Kaczmarczyk, ich przygotowanie nie jest prostą sprawą. – Konieczna jest odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza, potrzebny jest też do tego specjalny piec.

W Sztukafe można je zjeść w kilku wersjach smakowych, m.in. pomarańczowe, kokosowe, jabłkowe, cytrynowe, czekoladowe, malinowe i jagodowe.

To nie pierwszy lokal Kaczmarczyków. Rodzina od 22 lat prowadzi w Żywcu cukiernię „Ania”. Stamtąd też dojeżdża część składników. Wszystko według wypróbowanych przepisów – tradycyjnych lub tych nieco bardziej nowoczesnych. Oprócz makaroników i monodeserów są tu też tarty i kawa. Ceny deserów wahają się od 6 do 15 złotych.

Sztukafe mieści się przy ul. Kościuszki 15, tuż przy placu Miarki.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*