Reklama

Noc Świętojańska w regionie. Przegląd imprez, w których można poznać dawne tradycje

Redakcja
Zbliża się Noc Kupały, zwana inaczej Nocą Świętojańską. Była dawniej świętem miłości, płodności, radości, zdrowia i urodzaju. Jest silnie związana z wierzeniami słowiańskimi. Niektóre z jej zwyczajów są nadal aktualne, a obchody organizowane są w różnych miejscach w województwie.

Kiedy wypada święto?

Słowianie obchodzili Noc Kupały w związku z przesileniem letnim, czyli podczas najkrótszej nocy w roku. W tym roku była to noc z 20 na 21 czerwca. Po przejęciu święta przez chrześcijaństwo nazwano je Nocą Świętojańską. W zmienionej formie obchodzone jest po dziś dzień z 23 na 24 czerwca, w wigilię św. Jana Chrzciciela.

Noc Kupały poświęcona jest żywiołom wody i ognia oraz związanych z nimi odpowiednio Słońcu i Księżycowi. Wiąże się z nią szereg czynności i obrzędów, takich jak kąpanie się w jeziorze lub rzece, rozpalanie ognisk, posyłanie wianków na wodzie oraz tańce i śpiewy. Ponadto zbiera się zioła i kwiaty, którymi ozdabia się ludzi, zwierzęta i domy. W tę noc miał również zakwitać kwiat paproci, a jego odnalezienie oznaczało płodność i bogactwo.

Gdzie można świętować?

Poniżej znajdziecie możliwości wspólnego celebrowania Nocy Kupały na Śląsku. Wszystkie wydarzenia zostały zaplanowane na 22 czerwca (sobota).

Noc Świętojańska w chorzowskim skansenie

Wydarzenie rozpoczyna się o godzinie 17:00 powitaniem gości przez mistrza ceremonii, który poprowadzi wspólną zabawę. Uczestnicy będą mogli własnoręcznie wypleść wianki z przygotowanych wcześniej gałązek roślin i ziół, w których następnie wyruszą na poszukiwanie kwiatu paproci. Potem kapłan będzie wróżyć z kwiatów i ziół, z wody w cebrzyku i z ognia. Chętne pary będą mogły wspólnie poskakać przez ognisko. Zwieńczeniem tegorocznej Nocy Świętojańskiej będzie potańcówka na Dużej Łące, podczas której przygrywać będzie kapela Fedaków.

Odbędą się również warsztaty dla rodzin. Dorośli będą wykonywać biżuterię z użyciem suszonych kwiatów, w tym samym czasie dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach malowania naturalnymi barwnikami. Udział w zajęciach z tworzenia biżuterii przeznaczony jest dla osób od 15. roku życia. Na warsztaty obowiązuje osobny bilet, który również uprawnia do udziału w reszcie atrakcji.

Wydarzenie odbędzie się w Muzeum “Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Ceny biletów to 20 zł (normalny), 12 zł (ulgowy) i specjalny za 5 zł (dla osób niepełnosprawnych, dzieci od 3 do 7 lat oraz opiekunów grup wycieczkowych co najmniej 10 osobowych). Więcej TUTAJ.

Wianki 2024. Pszczyna

Wydarzenie odbędzie się w ogrodzie Pszczyńskiego Centrum Kultury przy ul. Władysława Jagiełły 1. W programie:

15.00 – 16.00 Występ Pszczyńskiej Orkiestry Ludowej

16.30 – 17.00 Występ Zespołu Pieśni i Tańca “Silesianie” Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

17.30 – 18.30 Występ wokalistów ze Studia Piosenki i Rehabilitacji Głosu „VoicePless”

19.00 – 20.30 Koncert zespołu STONEHENGE

20.30 Zakończenie

Podczas wydarzenia będą dostępne stoiska wystawiennicze z koronką klockową i biżuterią z porcelany. Wstęp jest wolny. Więcej TUTAJ.

Noc Kupały – Sobótka w sercu Mikołowa

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18.00 przed CIGA Kafe przy ul. Krakowskiej 4 w Mikołowie. Dla uczestników wskazany jest biały strój.

W programie:

– warsztaty plecenia wianków z KGW BujakoWIANKI

– korowód z pochodniami na Rynek i tańce wokół ogniska i fontanny

– plener malarski z Aleksandrą Krzyżanowską (artystka plastyk)

– ETNO makijaż

– pokaz alchemicznego parzenia kawy

– wystawa fotografii „Wspomnień czar” – mikołowskie sobótkowe opowieści stowarzyszenia BATUT

– występy artystyczne

Więcej TUTAJ.

Hubertusowa Noc Kupały

Wydarzenie odbędzie się w Hubertus Beach-Bar przy ulicy Szabelnia 17 w Mysłowicach. Rozpocznie się o godzinie 15:00. Zalecane słowiańskie kreacje.

W programie między innymi:

– plecenie wianków (zapewnione będą materiały, ale organizatorzy zachęcają również do przynoszenia własnych)

– warsztat kosmetyki naturalnej – Alicja z Krainy Dziwów (wykonywanie soli do kąpieli & peelingów + przepisy na kosmetyki)

– muzyka na żywo: ballady ludowe (akordeon + wokale), Alicja Christ, Mariola Banaś, Koncert Zespołu Dumbdog

– wystawa zdjęć ‘Słowianki’ – Magdalena Poskart

– ognisko na plaży

– odczyt podań i legend – Matylda Żebrowska

– stoiska z rękodziełem

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*