Reklama

Nie trzeba już samodzielnie rozliczać się z podatku dochodowego. Zrobi to urząd skarbowy

Redakcja
Ministerstwo Finansów uruchomiło nową usługę „Twój e-PIT”. To oznacza, że podatnik nie będzie już musiał samodzielneie wypełniać swojego zeznania podatkowego. Deklarację, na podstawie przesłanych do urzędów skarbowych przez płatników informacji PIT-11 oraz PIT-8C, przygotuje Krajowa Administracja Skarbowa. Nawet jeśli ktoś zapomni się rozliczyć, system zrobi to automatycznie.

Z przygotowanym PIT-37 oraz PIT-38 będzie można zapoznać się od 15 lutego w serwisie podatki.gov.pl. Żeby się do niego zalogować, trzeba użyć danych autoryzujących (PESEL/NIP, data urodzenia, kwota przychodu za rok poprzedni oraz kwota jednego z przychodów za rok 2018). Można też skorzystać  z profilu zaufanego.

Tak przygotowany PIT będzie można:

– zweryfikować i zaakceptować bez zmian,

– poprawić,

– uzupełnić o dane, których nie ma urząd skarbowy

Dostępne na portalu zeznanie będzie zawierało dane, jakie zostały podane w poprzednim roku (np. dane dotyczące przekazania 1% podatku czy odliczoną ulgę na dzieci).

e-PIT będzie też można odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. W takiej sytuacji należy pamiętać, że nawet jeśli podatnik prześle swój PIT przed dniem 15 lutego, będzie on uznany za złożony 15 lutego.

Jeżeli podatnik nie wykona żadnego ruchu, ani też nie rozliczy się samodzielnie, przygotowane przez KAS zeznanie z dniem 30 kwietnia 2019 r. uznane zostanie za zaakceptowane i przyjęte przez urząd skarbowy.

Kolejną zmianą jest również termin oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku. Od 2019 r. dla rozliczeń złożonych elektronicznie jest to 45 dni. Należy jednak pamiętać, że w przypadku gdy podatnik zdecyduje się złożyć swoje zeznanie przed dniem 15 lutego, to skrócony termin zwrotu liczony będzie liczony od tej daty.

Podobnie jak w latach ubiegłych podatnicy posiadający Kartę Dużej Rodziny i składający zeznanie drogą elektroniczną mogą liczyć na zwrot nadpłaty w terminie 30 dni od daty złożenia zeznania.

Bez zmian pozostaje możliwość złożenia przez emerytów i rencistów oświadczenia o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego PIT-OP. Oświadczenie będzie można złożyć w terminie od 1 stycznia do 30 kwietnia br.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*