Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że za kilka dni rząd zniesie większość obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Nie trzeba już będzie nosić maseczek, a w sklepach, restauracjach czy kościołach przestaną obowiązywać ograniczenia przestrzenne. Dopuszczona zostanie też możliwość organizacji wesel do 150 osób czy zgromadzeń z udziałem takiej samej liczby uczestników. Z informacją jak to wszystko będzie wyglądać w szczegółach trzeba poczekać na kolejne rozporządzenie, bo na konferencji prasowej premier nie był precyzyjny.
Jak tłumaczyli dzisiaj premier oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski, luzowanie kolejnych obostrzeń jest możliwe, bo w zdecydowanej większości województw spada liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wyjątkiem są województwa: śląskie, wielkopolski i łódzkie. – Jeszcze przez parę dni te spływające wyniki z województ śląskiego czy wielkopolskiego będą stosunkowo wysokie. Ale to są osoby, które już są w kwarantannie. Nie chodzą po ulicy i nie zarażają. Dzięki temu możemy zaproponować zniesienie ograniczeń – tłumaczył minister zdrowia.
Kolejnym powodem luzowania obostrzeń jest stan przygotowania szpitali na COVID-19. – 80% łóżek jest wolnych, 90% respiratorów jest wolnych. Wiemy, że spada liczba chorych – mówił Szumowski.
Luzowanie obostrzeń zostało podzielone na dwa etapy. Część nowych przepisów zacznie obowiązywać w sobotę 30 maja, a pozostałe od soboty 6 czerwca.
– Od najbliższej soboty 30 maja sporo się zmieni. Będzie obowiązywała jedna zasada w przestrzeniach ogólnodostępnych. Jeżeli będzie zachowany dystans, to noszenie maseczki nie będzie konieczne. Jeżeli nie, to dalej jest zalecane. W sklepie, w środkach komunikacji, w kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe – tłumaczył premier.
Nie wiadomo więc do końca czy maseczki, w przypadku braku możliwości zachowania 2 metrów dystansu np. na ulicy, będą obowiązkowe czy tylko zalecane.
Od najbliższej soboty znikają też ograniczenia w handlu, gastronomii i kościołach. Nie będą już obowiązywały limity osób w zależności od powierzchni obiektu. Nadal ma być jednak zachowany obowiązek utrzymywania dystansu społecznego.
Możliwe będzie także organizowanie zgromadzeń do 150 osób. – Dla zachowania absolutnego bezpieczeństwa decyzje w tej sprawie będą podejmować wojewódzki inspektor sanitarny i wojewoda. Może się tak zdarzyć, że zgromadzenie będzie się miało odbyć tam, gdzie są ogniska koronawirusa – tłumaczył premier.
Od soboty 30 maja będzie można organizować koncerty plenerowe z udziałem maksymalnie 150 osób. Uczestnicy będą musieli mieć maseczki i zachowywać dystans 2 metrów od drugiej osoby.
Od 6 czerwca zostaną otwarte m.in. kina, teatry, filharmonie, domy kultury, cyrki oraz baseny, siłownie, sauny, kluby fitness, salony masażu, tatuaży, sale zabaw i parki rozrywki. Nadal zamknięte będą dyskoteki i kluby. Jak zaznaczył minister kultury Piotr Gliński, prowadzący czy organizatorzy instytucji kultury nie będą musieli ich otworzyć 6 czerwca. To tylko możliwość. Widownia w salach będzie mogła być wypełniona tylko w połowie.
Również od 6 czerwca będą się mogły odbywać wesela z udziałem maksymalnie 150 osób oraz targi, kongresy i wystawy. Weselnicy nie będą musieli nosić maseczek.