Reklama

Nie będzie podwyżek cen wody i odprowadzania ścieków w Katowicach

G. Ż.
W 2017 roku nie będzie podwyżki cen wody i odprowadzania ścieków. Za 1 m sześć. nadal trzeba będzie płacić 5,82 zł (woda) i 8,29 zł (ścieki). Zmieni się za to wysokość opłat abonamentowych. Tanieją te dla budynków wielolokalowych, drożeją w domach jednorodzinnych.

Wprawdzie Stanisław Krusz, nowy prezes Katowickich Wodociągów, stwierdził niedawno, że nie jest zadowolony z obecnych cen wody i ścieków, które miejska spółka utrzymuje od dwóch lat (pełna wypowiedź TUTAJ), podkreślił jednak, że KW nie planują podwyżki w roku 2017. Rzeczywiście, ceny metra sześciennego pozostają na tym samym poziomie. Nieznacznym zmianom ulega za to wysokość abonamentów, które są opłatą stałą, niezależną od ilości zużytej wody i odprowadzonych ścieków. Ich wysokość zależy natomiast od sposobu rozliczania odbiorców. Cześć opłat abonamentowych wzrasta o kilkadziesiąt groszy, a część ulega obniżeniu. Wzrost dotyczy m.in. opłat abonamentowych u odbiorców mieszkających w domach jednorodzinnych, a spadek u odbiorców mieszkających w budynkach wielolokalowych. Jak tłumaczy Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy Katowickich Wodociągów, zmiany są spowodowane m.in. zmianami liczebności poszczególnych grup abonamentowych i tym samym przesunięciami kosztów między tymi grupami.

Na zmianach stracą właściciele domów jednorodzinnych. Obecnie płacą 12,25 zł, od lutego abonament wzrasta do 12,59 zł (za wodę). Z kolei abonament za odprowadzanie ścieków drożeje z 6,26 zł do 6,94 zł (przy fakturze papierowej). Oznacza to, że w skali roku opłata abonamentowa wzrośnie o nieco ponad 12 zł.

Tanieją, ale bardzo nieznacznie, abonamenty dla budynków wielolokalowych. Z obecnych 7,39 zł do 6,96 zł (woda) i z 3,09 zł do 3,03 zł (ścieki). Tej obniżki nikt jednak nie odczuje, nie tylko dlatego, że jest bardzo mała. W blokach i kamienicach te opłatę płaci się za cały budynek, więc składają się na nią wszyscy mieszkańcy.

Pełna taryfa, która wejdzie w życie od 1 lutego 2017 roku, dostępna jest TUTAJ.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*