Reklama

NBP zaprezentował nowy banknot. Jest na nim Lech Kaczyński

Redakcja
Narodowy Bank Polski zaprezentował nowy banknot o nominale 20 zł. Znajduje się na nim podobizna Lecha Kaczyńskiego. NBP wypuści maksymalnie 80 000 sztuk banknotu.

Projektantem banknotu o wymiarach  150 mm × 77 mm jest Justyna Kopecka. Wydrukowała go Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. Banknot z Lechem Kaczyńskim jest oficjalnym środkiem płatniczym w Polsce, ale NBP stworzył go głównie z myślą o kolekcjonerach.

Na przedniej stronie znajduje się portret Lecha Kaczyńskiego, wizerunek Orderu Orła Białego oraz Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Na stronie odwrotnej zaprezentowano budynek Muzeum Powstania Warszawskiego, tłum strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w., napis SOLIDARNOŚĆ oraz widok Polskiego Cmentarza Wojennego w Katyniu

Portret byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wizerunek Pałacu Prezydenckiego powstały według zdjęcia autorstwa Macieja Chojnowskiego. Z kolei wizerunek pary prezydenckiej znajdujący się w znaku wodnym powstał według zdjęcia autorstwa Pawła Krzywickiego. Pierwowzorem tłumu strajkujących osób w Stoczni Gdańskiej w latach 80. XX w. było zdjęcie Stanisława Składanowskiego.

Banknot zostanie wyemitowany 9 listopada 2021 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Andrzej 8 listopada, 2021 at 2:43 pm - Reply

    Grafik płakał jak projektował 🙂

  2. Panesz 6 listopada, 2021 at 7:24 pm - Reply

    Czemu 20? Przecież szło stworzyć nowy banknot 1 groszowy. Takie nowe projekty rodem z Kazachstanu lub Armenii ku uciesze funkcjonariuszy PiS oraz ich niezwykle „inteligentnych” wyborców. Next up: 100 złotowa moneta z podobizną kota Kaczora. Żony nie ma, dzieci też nie, ale jest kot. Bohater od siedmiu boleści z kotem pod kołdrą.

  3. Maria 6 listopada, 2021 at 4:48 pm - Reply

    O-M-G!

Dodaj komentarz

*
*