Reklama

Naprawmyto.pl. Mieszkańcy Katowic mogą w łatwy sposób zgłaszać usterki w przestrzeni miejskiej

G. Ż.
Zniszczony chodnik, ławka, znak drogowy albo złamane drzewo. Od teraz mieszkańcy Katowic mogą w łatwy sposób zgłosić miejskim służbom, że coś w mieście trzeba naprawić. Aplikacja Naprawmyto.pl ma przyspieszyć usuwanie usterek w przestrzeni miasta. Co ważne, żadne zgłoszenie nie może zostać bez odpowiedzi.

Inicjatorem aplikacji Naprawmyto.pl były Pracownia Badań i Innowacji Społecznych Stocznia oraz Fundacja im. Stefana Batorego. Do projektu włączają się kolejne miasta. W naszym regionie to m.in. Dąbrowa Górnicza. Naprawmyto.pl to narzędzie, które umożliwia, poprzez stronę internetową lub aplikację na smartfona, zgłoszenie usterki bądź problemu w przestrzeni miejskiej. Mieszkaniec wybiera jedną z możliwych kategorii z zakresu: infrastruktury, przyrody i bezpieczeństwa lub kategorię „inne”. Dodaje opis i zdjęcie. Służby miejskie wyjaśniają problem i zajmują się jego rozwiązaniem. Jeśli z jakiegoś powodu się to nie uda, mieszkaniec również zostanie o tym poinformowany.

– Od razu pojawia się komunikat, po zgłoszeniu takiego alertu, jaka jednostka miasta tą sprawą może się zająć. Czasem mogą pokazać dwie, a nawet trzy jednostki. Tutaj bardzo szybko trzeba tę informację zweryfikować i przekazać ten alert do rozpoznania i do dalszych prac naprawczych – tłumaczy Jacek Pytel, rzecznik katowickiej straży miejskiej

Żeby wszystko mogło spraw nie działać, w Katowicach został powołany zespół ds. Naprawmyto.pl, złożony z opiekunów w miejskich jednostkach i wydziałach urzędu miasta. W projekcie biorą udział: Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Zakład Zieleni Miejskiej, wydział inwestycji, wydział kształtowania środowiska oraz Straż Miejska, która administruje katowicką podstroną Naprawmyto.pl. Do udziału w projekcie zaproszone zostały również miejskie spółki: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Katowickie Wodociągi.

Na pewno będzie taka sytuacja, że będzie lawina zgłoszeń. Tych różnych miejsc jest bardzo dużo, o których sami wiemy, że wymagają określonych działań. Ale pomalutku myślę, że to wszystko ogarniemy. Jest wiele jednostek miejskich zaangażowanych w tę platformę, więc myślę, że spokojnie damy radę temu sprostać – mówi prezydent Marcin Krupa.

Od kilku tygodni trwały testy systemu. W tym czasie zgłoszonych zostało prawie 150 spraw, z których ponad 70 zostało już załatwionych. Mieszkańcy „testerzy” zgłosili m.in. uszkodzone chodniki, niedziałające oświetlenie, zaśmiecone tereny, porzucone pojazdy czy zniszczoną zieleń, ale też np. spieszący o trzy minuty zegar na wieży kamienicy przy ul. Pocztowej. Było też wiele zgłoszeń związanych z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami.

Trzeba jednak pamiętać, że Naprawmyto.pl nie służy do zgłaszania zdarzeń, które wymagają pilnej interwencji. Tym nadal będą się zajmować służby działające całodobowo.

Żeby skorzystać z Naprawmyto.pl trzeba wejść na stronę www.katowice.naprawmyto.pl lub ściągnąć aplikacje mobilne na systemy Android i iOS. Alerty dodawane przez zalogowanych użytkowników pojawiają się na mapie od razu, natomiast te od osób anonimowych podlegają obowiązkowej moderacji. Również powiadomienia o kolejnych etapach rozwiązywania sprawy dostają tylko zalogowani mieszkańcy. Każdy alert można komentować, popierać i udostępniać na portalach społecznościowych.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*