Reklama

Nabór chętnych na mieszkania KTBS na os. Witosa został unieważniony. Katowice przegrały w sądzie z wojewodą

Grzegorz Żądło
Urząd Miasta Katowice unieważnił nabór chętnych na wynajem mieszkań w nowej inwestycji Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego na os. Witosa. Powodem jest przegrany proces sądowy z wojewodą, który unieważnił uchwałę rady miasta, na podstawie której odbywał się nabór.

Sprawa ma swój początek 27 października 2022 roku, kiedy Rada Miasta Katowice przyjęła uchwałę pt. „Zasady przeprowadzenia w mieście Katowice naboru wniosków o zawarcie umowy najmu, w tym określenia dodatkowych kryteriów pierwszeństwa, zasad przeprowadzania oceny punktowej i maksymalnej wysokości obowiązkowej kaucji dla mieszkań budowanych z wykorzystaniem finansowania zwrotnego i wsparcia z Funduszu Dopłat”. Upraszczając, uchwała była potrzebna, żeby nowi lokatorzy niektórych zasobów KTBS mogli otrzymywać rządowe dopłaty do czynszu.

Najnowszą taką inwestycją, która wymagała przeprowadzenia naboru na podstawie uchwały, są powstające mieszkania przy ul. Kossutha na os. Witosa. W miejscu wyburzonego starego biurowca znajdzie się m.in. 75 lokali mieszkalnych. Nabór chętnych odbył się pod koniec ubiegłego roku. Zgłosiło się około 100 osób, z których zakwalifikowanych zostały 84. Co więcej, KTBS podpisało już pierwszych 7 umów partycypacji (to pokrycie przez najemcę części kosztów budowy. Po zakończeniu najmu partycypacja jest zwracana). Wszystkie jednak zostały unieważnione, podobnie jak cały nabór.

To efekt orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który przyznał rację nadzorowi prawnemu wojewody śląskiego. 30 listopada 2022 roku wojewoda opublikował rozstrzygnięcie nadzorcze, w którym unieważnił w całości uchwałę RM Katowice. Jak uzasadniali prawnicy wojewody, przepisy uchwały są niezgodne z prawem m.in. dlatego, że przerzucają na organ wykonawczy (prezydenta) określenie niektórych zasad naboru wniosków o zawarcie umowy najmu. “Należy bowiem stwierdzić, że okres przyjmowania wniosków oraz sposób i tryb składania wniosków – to materia będąca istotną częścią składową zasad przeprowadzenia naboru wniosków. Tym samym przekazanie jej do uregulowania Prezydentowi Miasta w ogłoszeniu o naborze – w istocie jest równoznaczne ze scedowaniem obowiązku stanowienia w tym zakresie na inny organ (…) Określając zasady przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkań Rada zobowiązana jest zatem do wyczerpującego określenia całego procesu przyjmowania wniosków – w tym niewątpliwie także kwestii okresu przyjmowania wniosków oraz sposobu i trybu ich składania” – napisali prawnicy wojewody.

Miasto zaskarżyło rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który przyznał Katowicom rację. Wtedy jednak prawnicy wojewody wnieśli odwołanie do NSA, który z kolei stanął po ich stronie. To kończy sprawę, a uchwała przestała obowiązywać. Oznacza to, że urzędnicy muszą przygotować, a radni uchwalić nową uchwałę. To wszystko opóźni nabór najemców na mieszkania przy ul. Kossutha. Te mają być gotowe pod koniec września.


Tagi:

Komentarze

 1. Piotr 17 maja, 2024 at 9:23 pm - Reply

  Budynek powstał bez aprobaty mieszkańców osiedla i na złość mieszkańcom z naprzeciwka. Ci co tam zamieszkają będą nie lubiani….

  • Parkingowy 17 maja, 2024 at 10:48 pm Reply

   A pokaż jakiś budynek mieszkalny, który powstał przy aprobacie dotychczasowych mieszkańców osiedla.
   Typowo jest tak, że gołodupcy mają jakiś mikroskopijny udział w działkach, na których stoją ich klitki (a może nawet żaden), a drą ryje, jakby byli właścicielami hektarów dookoła i próbują kruczkami prawnymi czy groźbami zastraszać wszystkich, którzy chcieliby po prostu osiedlić się na takich samych działkach tak samo, jak tamci wcześniej.

Dodaj komentarz

*
*