Reklama

Na rynku stanął pomnik Adama Mickiewicza

Szymon Kosek
To wykonana teatralnymi technikami kopia pomnika z Krakowa. Przywieźli ją artyści Teatru Groteska. Chcą w ten sposób przypomnieć o znaczeniu kultury wysokiej.

Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się dziś o godz. 14. Wziął w nim udział m.in. dyrektor teatru Groteska Adolf Weltschek i wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

– To część naszej akcji „Artyści na cokoły – Rotacyjna Galeria Pomników Artystów Polskich”. W jej trakcie przeprowadzamy plebiscyt, w którym zostanie wyłonionych 5 artystów, którzy znajdą się w galerii. Poprzez akcję chcemy przypomnieć o istnieniu sztuki wysokiej i związanych z nią wartości – tłumaczy Weltschek.

Kopia odwiedziła już Wrocław i Kraków. Jeszcze w grudniu pojedzie do Warszawy. – Za parę dni przypadają 218 urodziny Mickiewicza. Chciałbym, żeby pomnik był wtedy u nas – mówił Mariusz Skiba. Na razie nie wiadomo jednak, jak długo pomnik postoi w Katowicach.

Akcja jest też zapowiedzią 4 edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, który rozpocznie się 18 lutego w Krakowie. Zaprezentują się podczas niego teatry z Wietnamu, Kanady, USA, Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Francji, Holandii i Litwy.


Tagi:

Komentarze

 1. Em 17 grudnia, 2016 at 8:20 pm - Reply

  Ha, ha, pomysł od czapy a’la Krupa

  • Ell 5 stycznia, 2017 at 8:48 am Reply

   Żeby wszędzie działał Krupa, byłoby ok. Te wszystkie zmiany i pomysły dokonane w Katowicach są niesamowite…
   Bardzo lubię to miasto mimo, że nie jestem jego mieszkanką, ani mieszkanką Śląska. Oby tak dalej.

  • Monia 3 stycznia, 2017 at 5:25 pm Reply

   Dlaczego od czapy!? Mi się bardzo podoba! Ostatnio „Adaś” był też w Warszawie. Takie wychodzenie z reklamą kultury wysokiej do ludzie i to jeszcze w humorystycznej formie jest dla mnie trafione w dziesiątkę. Trzeba trochę odczarować teatr jako miejsce sztywne, dla elit…

Dodaj komentarz

*
*