Reklama

Na razie nie będzie lotów z Pyrzowic do Stambułu. PLL LOT blokuje Turkish Airlines

G. Ż.
Od 3 marca linie lotnicze Turkish Airlines miały zacząć latać na trasie Stambuł-Katowice-Stambuł. Inauguracja połączenia została jednak przełożona. Wszystko dlatego, że Urząd Lotnictwa Cywilnego nie zatwierdził letniego rozkładu lotów tureckiego przewoźnika, chociaż wcześniej wydał decyzję administracyjną zezwalającą mu na wykonywanie regularnych lotów z Pyrzowic do Stambułu. Jak się okazuje, za problemami Turkish Airlines stoi PLL LOT.

Wspomniana decyzja administracyjna ULC została wydana 10 listopada 2022 roku. – Wydając decyzję ULC powołał się na zapisy ustawy prawo lotnicze oraz umowy o komunikacji lotniczej pomiędzy Polską a Turcją. Zgodnie z polsko-turecką umową przewoźnik z Turcji może latać do Polski w ruchu rozkładowym na dwa lotniska, tj. do Warszawy oraz do drugiego portu wskazanego przez stronę turecką – aktualnie są to Katowice – informuje Piotr Adamczyk, rzecznik prasowy Katowice Airport.

W listopadzie ULC zatwierdził bez uwag rozkład zimowy Turkish Airlines, który w przypadku lotów tej linii do Pyrzowic obowiązywałby tylko do 25 marca. – Z  zaskoczeniem przyjęliśmy informację, że Urząd Lotnictwa Cywilnego odmawia dokonania technicznej czynności zatwierdzenia rozkładu Turkish Airlines na trasie Stambuł – Katowice na sezon „Lato 2023” (od 26 marca do 28 października 2023 r.). Na zatwierdzenie rozkładu letniego nasz kontrahent czeka już ponad 70 dni, tj. od 20 grudnia 2022 roku i to pomimo prawomocnej decyzji administracyjnej ULC, zezwalającej na obsługę trasy Stambuł – Katowice – Stambuł. Powyższa sytuacja wpływa na decyzyjność Turkish Airlines w zakresie uruchomienia połączenia Stambuł – Katowice, które pierwotnie zaplanowano na 3 marca 2023 roku, ponieważ bez akceptacji rozkładu „Lato 2023”, linia mogłaby operować na tej trasie zaledwie trzy tygodnie, tj. do 25 marca 2023 roku. Dlatego w związku z przeciągającym się oczekiwaniem na zatwierdzenie rozkładu letniego, przewoźnik zdecydował się na przesunięcie terminu inauguracji połączenia na 1 maja 2023 r. oraz na czasowe wstrzymanie sprzedaży biletów – tłumaczy Adamczyk.

Dodaje, że w przygotowanie inauguracji nowego kierunku zaangażowanych jest wiele firm i instytucji.

Zapytaliśmy ULC dlaczego nie zatwierdził jeszcze letniego rozkładu lotów Turkish Airlines do i z Polski. W oświadczeniu, które dostaliśmy, biuro prasowe urzędu pisze, że rozpatrywanie wniosku o zatwierdzenie rozkładu lotów na sezon letni na trasach Warszawa-Stambuł, Katowice-Stambuł, Warszawa-Antalya nadal trwa.

Wniosek jest rozpatrywany w oparciu o przepisy ustawy Prawo lotnicze i Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Turcji o transporcie lotniczym. Zgodnie ze wspomnianą umową międzynarodową przewoźnicy lotniczy strony tureckiej i strony polskiej muszą dokonać ze sobą uzgodnień w zakresie realizowanych przewozów w danym sezonie rozkładowym. W sezonie rozkładowym Zima 2022/2023 przewoźnik strony polskiej tj. Polskie Linie Lotnicze LOT S.A. nie zgłosił zastrzeżeń do wykonywania przez Turkish Airlines lotów na trasie Stambuł-Katowice. W związku z tym, Turkish Airlines może wykonywać loty do końca sezonu zimowego. Natomiast Polskie Linie Lotnicze LOT w piśmie z dnia 12 stycznia 2023 r. poinformowały ULC, że są zainteresowane rozpoczęciem lotów na trasie z Katowic do Stambułu. W związku z tym, zgodnie ze wspomnianą umową, w sezonie Lato 2023 obaj przewoźnicy muszą uzgodnić ze sobą rozkład lotów pomiędzy Polską a Turcją. Z informacji otrzymanych z PLL LOT w dniu 28 lutego 2023 r. wynika, że rozmowy pomiędzy centralą PLL LOT i centralą Turkish Airlines w Stambule są już na końcowym etapie. Dopiero po uzyskaniu informacji o ostatecznym uzgodnieniu planów przewozowych obu przewoźników możliwe będzie podjęcie decyzji o zatwierdzeniu rozkładu Turkish Airlines na sezon letni na loty z i do Polski – czytamy w oświadczeniu ULC.

Decyzja o ewentualnym zamiarze uruchomienia lotów z Pyrzowic do Stambułu przez PLL LOT jest dużym zaskoczeniem dla zarządcy Katowice Airport. – O rzekomym zainteresowaniu PLL LOT uruchomieniem regularnych lotów na trasie Katowice-Stambuł dowiedzieliśmy się z dzisiejszego oświadczenia ULC. Nikt się z nami w tej sprawie nie kontaktował, nie było żadnych rozmów – mówi Piotr Adamczyk.

PLL LOT lata obecnie z Pyrzowic jedynie do Warszawy. Na tej trasie wykonuje 19 rejsów tygodniowo. To znacznie mniej niż z Gdańska, Wrocławia czy Krakowa. Trudno więc uwierzyć, że narodowy przewoźnik nagle chce obsługiwać połączenie do Stambułu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*