Reklama

Na budynku byłego ratusza w Załężu została zamontowana replika historycznego zegara

Redakcja
Na budynku przy ul. Gliwickiej 102, w którym kiedyś mieścił się załęski ratusz, została zamontowana replika historycznego zegara z przełomu XIX i XX wieku. Zegar ma mechanizm elektryczny ustawiany radiowo.

Zegar ma rzymskie cyfry. Jego średnica to ok. 120 cm. Tarczę i wskazówki wykonano z aluminium kompozytowego. Dodatkowo, tarcza i znaki zostały pokryte folią UV, która zapewnia użytkowanie przez długie lata bez konieczności odnawiania i renowacji.

Budynek przy ul. Gliwickiej 102 zbudowany został z cegły w stylu neogotyckim ok. 1897 r. Początkowo stanowił siedzibę urzędu gminy Załęże. Kiedy w 1924 roku Załęże zostało włączone do Katowic, w budynku swoje siedziby miały różne instytucje i urzędy, jak np. urząd stanu cywilnego czy komisariat policji. W 2010 r. przy budynku odsłonięto pamiątkową tablicę z okazji 650-lecia pierwszej wzmianki o Załężu. Obecnie budynek jest w zasobach Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i jest wpisany do rejestru zabytków. Mieszczą się w nim m.in. mieszkania i oddział MOPS.

Dotychczas w szczycie elewacji frontowej znajdowała się atrapa zegara. Na cegle przyklejono cyfry i wskazówki imitujące urządzenie. Żeby odtworzyć zegar pracownicy KZGM posiłkowali się wyglądem tego typu zegarów elewacyjnych z lat 1890-1910. Było to konieczne, ponieważ archiwalne zdjęcia budynku nie były wystarczająco dokładne. Pokazywały jedynie, że oryginalny zegar miał jasną tarczę i ciemne indeksy.

Łączny koszt nowego zegara wyniósł 37,4 tys. zł.


Tagi:

Komentarze

 1. kino 10 kwietnia, 2024 at 2:17 pm - Reply

  Sorki, oczywiście chodzi o “Powrót do przyszłości”

  • gizmo 10 kwietnia, 2024 at 4:54 pm Reply

   Przecież wiem. De Lorean czai się za winklem.

 2. kino 10 kwietnia, 2024 at 2:16 pm - Reply

  Może nakręcą IV część “Powrotu do przeszłości”. Słupkowice się idealnie nadają

Dodaj komentarz

*
*