Reklama

Można już rozliczyć się z podatku dochodowego za 2021 rok. W urzędach skarbowych czekają gotowe zeznania

Redakcja
15 lutego rozpoczęła się akcja rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. Czas na rozliczenie mija 2 maja. Jednak nawet jeśli nie podejmiemy żadnych działań, i tak będziemy rozliczeni, bo urzędy skarbowe przygotowały PIT-u automatycznie.

Rozliczenia są dostępne w usłudze Twój e-PIT. Już po raz czwarty Krajowa Administracja Skarbowa oferuje tę usługę.  Jest ona skierowana do osób, które rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38 oraz na formularzach PIT-28 i PIT-36.

Działa to w ten sposób, że nasze zeznanie jest już gotowe. Po zalogowaniu się do systemu można je sprawdzić i zatwierdzić albo wprowadzić poprawki. Domyślnie 1% procent podatku przekazywane jest na ten sam cel co rok wcześniej, ale można to zmienić.

Jeśli do 2 maja podatnik nie zaingeruje w przygotowane przez KAS zeznanie, wówczas po 2 maja (30 kwietnia to w tym roku sobota) zostanie ono automatycznie zaakceptowane. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Zeznanie PIT-28 za 2021 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 28 lutego 2022 r., a zeznanie PIT-36 za ubiegły rok do 2 maja 2022 r. Zeznania te nie zostaną automatycznie zaakceptowane 2 maja, ponieważ w zdecydowanej większości wymagają one uzupełnienia ze strony podatnika.

Po 2 maja podatnik będzie miał podgląd do swojego zeznania i będzie mógł pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO. Będzie mógł też złożyć korektę w ramach usługi.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Logowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) odbywa się Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel.

Dodatkowo do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając: PESEL (albo NIP i datę urodzenia), kwotę przychodu z rozliczenia za 2020 r. kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) którą trzeba potwierdzić kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2020 r.

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

Po raz pierwszy mogą wspólnie rozliczyć się małżonkowie, którzy w 2021 r. prowadzili działalność gospodarczą na ryczałcie lub podatku liniowym, ale nie osiągnęli przychodów, nie ponieśli kosztów i nie mieli odliczeń z tego tytułu.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy do płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie, z którego wynika podatek do zapłaty, zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy w ciągu miesiąca od dnia upływu terminu płatności tego podatku wyśle podatnikowi informację o kwocie podatku do zapłaty.

Z kolei zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*