Reklama

Od dzisiaj można rozliczyć się z podatku dochodowego za 2020 rok

Redakcja
15 lutego rozpoczyna się kilkutygodniowy okres, w którym trzeba rozliczyć się z podatku dochodowego za rok 2020. Podobnie jak w poprzednich latach, również i tym razem podatnik może skorzystać z zeznania przygotowanego przez urząd skarbowy i właściwie nie robić nic. Na rozliczenie się z fiskusem jest czas do 30 kwietnia 2021 r.

Po raz trzeci Krajowa Administracja Skarbowa udostępnia podatnikom usługę „Twój e-PIT”. To możliwość rozliczenia się z podatku dochodowego od osób fizycznych bez uzupełniania zeznania rocznego samemu. W systemie jest już gotowy wypełniony PIT, który wystarczy tylko sprawdzić. Nawet jednak jeśli go nie sprawdzimy, po 30 kwietnia urząd skarbowy uzna nasz podatek za rozliczony.

Przygotowane przez Krajową Administrację Skarbową deklaracje PIT uwzględniają ulgę na dzieci czy zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia, a także przekazanie 1% podatku na organizację pożytku publicznego (domyślnie na tę samą, co rok temu).

Wszyscy, którzy złożą PIT elektronicznie, otrzymają zwrot podatku do 45 dni.

Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczących przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

Zeznanie PIT-28 za 2020 r. można składać w usłudze Twój e-PIT do 1 marca 2021 r.

Rozliczenie roczne PIT-28 i PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem 30 kwietnia 2021 r. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogowanie się do e-Urzędu Skarbowego (e-US) jest możliwe Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną.

Do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

·         PESEL (albo NIP i datę urodzenia),

·         kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.

·         kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.

Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia, np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych.

W usłudze Twój e-PIT podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by dokonać płatności online.

W przypadku, gdy zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*