Reklama

Mieszkanie za remont w Katowicach. Rozpoczęła się kolejna edycja

Grzegorz Żądło
Urząd miasta ogłosił kolejną edycję programu „Mieszkanie za remont”, w którym można na preferencyjnych warunkach wynająć mieszkanie komunalne. Trzeba jednak przeprowadzić na własny koszt remont przyznanego lokalu. Tym razem do wynajęcia jest 57 mieszkań. Najwięcej w śródmieściu, Szopienicach, Tysiącleciu i w Załężu. Stawki czynszu zaczynają się od 2,86 zł za ma kw.

Idea programu polega na udostępnianiu chętnym mieszkań komunalnych w zamian za przeprowadzenie w nich remontu. Mieszkania są w złym stanie technicznym, a prace trzeba wykonać na własny koszt. O taki najem nie mogą się oczywiście starać wszyscy chętni. Podstawowym kryterium jest dochód. Nie może być ani zbyt niski, ani zbyt wysoki.

Dla osoby samotnej minimalny dochód wynosi od 1000 do 4000 zł. W gospodarstwie wielorodzinnym to 600-2600 na osobę. W przypadku osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym dochód wynosi odpowiednio 1000-4500 zł (gospodarstwo jednoosobowe) i 600-3700 na osobę (gospodarstwo wieloosobowe).

Urząd miasta bierze pod uwagę dochód za ostatnie trzy miesiące. Chodzi o dochód brutto, czyli „na rękę” plus podatek (bez kosztów uzyskania przychodu, bez składek: emerytalnej, rentowej, chorobowej). Nieważna jest forma zatrudnienia. Może  to być umowa o pracę, zlecenie czy umowa o dzieło.

Jedna osoba może złożyć wniosek na maksymalnie dwa lokale. Jeśli na jedno mieszkanie będzie więcej chętnych, wówczas decydować będą kryteria dodatkowe (m.in. powierzchnia zajmowana w obecnym mieszkaniu). O wszystkich kryteriach punktowych pisaliśmy w naszym cyklu „Zamieszkaj w Katowicach”.

Co ważne, nie można się starać o każde mieszkanie z listy. Chodzi o to, żeby wnioskować o lokal o powierzchni adekwatnej do potrzeb. I tak, osoba samotna może wynająć mieszkanie o wielkości od 35 do 45,50 m kw. Gospodarstwo dwuosobowe może się starać o lokal o powierzchni od 40 do 52 ma kw., trzyosobowe od 45 do 58,50, czteroosobowe od 55 do 71,50, pięcioosobowe od 65 do 84,50, sześcioosobowe od 70 do 91 m kw.

Czas na składanie wniosków w ogłoszonej właśnie edycji mija 5 lipca. Wcześniej można oglądać wystawione lokale po wcześniejszym umówieniu się w KZGM. Szczegółowych informacji udziela wydział budynków pod nr tel. 32 2593-634. Można też zgłosić się osobiście do wydziału (Rynek 1) lub na stanowisko 20 i 21 w Biurze Obsługi Mieszkańców (I piętro, Rynek I).

Wszystkie warunki dla osób, które chcą się ubiegać o mieszkanie za remont, można znaleźć TUTAJ. Lista dostępnych lokali dostępna jest TUTAJ.  Umowa o wykonanie remontu dostępna jest TUTAJ, a wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Jan 22 czerwca, 2017 at 1:42 pm - Reply

  W tekście jest błąd. Nie ma minimalnej powierzchni (wyrażonej w m2) na osobę. Jest tylko maksymalna (tzw. normatywna) oraz maksymalna powiększona o 30 proc. (tzw. normatywna + 30 proc.). A niestety czytając tekst można odnieść wrażenie, że np. gospodarstwo dwuosobowe może starać się jedynie o mieszkania od 40 m2. Jest to nieprawda. Może ono składać nawet o kawalerkę o powierzchni 25-30 m2.

 2. Oktawia 20 czerwca, 2017 at 7:25 pm - Reply

  a kiedy można podejść obejrzeć mieszkania pod adresami, które nas interesują?

  • Grzegorz Żądło 20 czerwca, 2017 at 9:54 pm Reply

   Wszystkie dane kontaktowe do osób, które udzielają informacji w sprawie programu, są w tekście.

 3. Tadeusz Łapanowski 18 czerwca, 2017 at 9:50 am - Reply

  Sprawdźcie najpierw czy instalacja elektryczna budynku i przyłącza wytrzymają pobór kiedy wszyscy lokatorzy tych budynków będą musieli zmienić ogrzewanie na elektryczne . Konkretnie chodzi o to ,że kiedy nastąpi pierwszy zimny dzień to wszyscy załączą ogrzewanie i nim zaczną działać termostaty w poszczególnych mieszkaniach co zróżnicuje obciążenia chwilowe minie kilka godzin. Chodzi o to żeby z powodu przegrzania przewodów nie doszło do pożaru budynku a ten najczęściej następuje w środku nocy kiedy ludzie śpią a na domiar złego stare budynki mają stropy drewniane. Jeśli chodzi o instalacje gazowe które wymagają remontu to chyba w całym budynku wymagają sprawdzenia bo identycznie jak w przypadku elektryki kiedy ludzie właczą ogrzewania to zwiększony przepływ gazu muszą wytrzymać rury główne a reduktory zapewne uwzględniały jedynie piecyki łazienkowe i kuchenki . Ogrzewanie nawet z piecem dwufunkcyjnym to zdecydowanie większy pobór. Żeby się nie skończyło jak na Chopina.

  • Grzegorz Żądło 18 czerwca, 2017 at 12:47 pm Reply

   Na Chopina to akurat jeden z lokatorów celowo rozkręcił instalację gazową, doprowadzając do wybuchu.

 4. Anusia 16 czerwca, 2017 at 9:08 pm - Reply

  Czy można starać się o mniejsze mieszkanie w ramach programu Mieszkanie za Remont ( poniżej 40m2) dla małżeństwa ? Bo z tego con teraz czytam to są widełki minimalne i maksymalne a wcześniej było mi wiadomo ze są tylko widełki dotyczące górnej granicy.

 5. eva 16 czerwca, 2017 at 2:09 pm - Reply

  koszt wynajęcia takiego mieszkania to później tylko czynsz czy jeszcze jakieś opłaty?
  ktoś wie jak często zdarza się, że później właściciel mieszkania wymówi wam wynajem?

  • Grzegorz Żądło 16 czerwca, 2017 at 6:53 pm Reply

   Czynsz + media. Właściciel, czyli miasto, nie wymawia wynajmu, jeśli płaci się na bieżąco.

Dodaj komentarz

*
*