Reklama

Mieszkańcy szykują protest przeciwko „rządom deweloperów w Katowicach”

Protest przeciwko lex deweloper na Burowcu.

Grzegorz Żądło
Organizacje pozarządowe i mieszkańcy, którzy angażują się w sprawy miasta, organizują protest przeciwko polityce prezydenta Marcina Krupy i jego radnych. Główny zarzut jaki podnoszą, to uzależnienie władz miasta od deweloperów. To na razie ruch społeczny, który jednak może przerodzić się w coś więcej.

Od dłuższego czasu w różnych miejscach Katowic wybuchają mniejsze lub większe protesty mieszkańców. Najczęściej chodzi o jakąś planowaną przez deweloperów inwestycję. Przykłady można mnożyć. Osiedle, które Grupa Pietrzak chce wybudować w rejonie ul. Mroźnej na Burowcu, dwie wieże Millenium Inwestycje przy ul. Hierowskeigo czy budowa Lidla nad rzeką Mleczną w  Zarzeczu.

„Prezydent Marcin Krupa i klub radnych „Forum Samorządowe”, wraz z koalicjantami, dzielnie kontynuują tradycję rozpoczętą jeszcze za czasów prezydentury Piotra Uszoka – w mieście Katowice deweloperzy z reguły wygrywają spory z mieszkańcami i z urbanistami. Niezależnie czy spór dotyczy kolejnej inwestycji mieszkaniowej, galerii handlowej, sklepu wielkopowierzchniowego, wycinki drzew czy zabudowania terenu ważnego dla interesu publicznego, miasto Katowice zwykle bagatelizuje protesty społeczne i wdraża taki modus operandi , aby finalnie to deweloper osiągnął zamierzony cel.” – piszą organizatorzy protestu.

W sobotę 23 września o godz. 11 na pl. Kwiatowym w centrum Katowic chcą się zebrać i głośno wyrazić swoje niezadowolenie z rządów prezydenta i jego radnych.

Ten protest jest owocem naszych kilkumiesięcznych spotkań z grupami społecznymi, dla których wspólnym mianownikiem jest zbyt duże uzależnienie władz Katowic od dużego biznesu, a szczególnie od deweloperów – mówi Piotr Ziegler, który jest głównym organizatorem protestu.

Jak dodaje, niektóre grupy i organizacje społeczne walczą o interes mieszańców nawet kilkanaście lat, ale bezskutecznie. – W Katowicach wytworzył się pewien układ zależności i powiązań. Chcemy z naszym przekazem dotrzeć do szerokiego grona mieszkańców, bo trzeba w końcu coś w mieście zmienić.

Dopytywany czy z ruchu protestu mają się wyłonić np. kandydaci w wyborach do rady miasta czy nawet na prezydenta, Ziegler odpowiada, ze na razie za wcześnie o tym mówić. – Nie mamy takich planów, ale oczywiście to może się zmienić. Zależy nam na tym, żeby mieszkańcy mieli wpływ na politykę prowadzoną w Katowicach. Pracujemy nad czymś w rodzaju planu naprawczego. Chcemy przygotować kilka istotnych punktów, które powinny zostać w mieście zrealizowane.

Wśród postulatów przygotowanych przez ruch protestu mają się znaleźć takie tematy jak przejrzyste planowanie przestrzenne czy ochrona środowiska. Mieszkańcy zaangażowani w inicjatywę pracują m.in. nad projektem uchwały, który pozwoli ustanowić dolinę rzeki Mlecznej użytkiem ekologicznym.

Organizatorzy akcji wymieniają 7 grzechów głównych prezydenta Marcina Krupy i jego radnych, które ich zdaniem, negatywnie wpływają na rozwój miasta i życie mieszkańców. To m.in. wspomniana już zbyt duża zależność od biznesu, niesłuchanie głosu mieszkańców (fikcyjne konsultacje społeczne), brak troski o środowisko, uzależnienie radnych od prezydenta poprzez tworzenie dla nich specjalnych stanowisk w miejskich spółkach czy skonstruowanie „przytłaczającego systemu propagandy”.

„Katowicka Agencja Informacyjna (Katowicka Agencja Wydawnicza – przyp. red.), zarządzająca gazetą i portalem www.wkatowicach.eu, a także Wydział Komunikacji Społecznej i Wydział promocji, które zarządzają miejskimi profilami w mediach społecznościowych kreują nieprawdziwy obraz ogólnej sytuacji w mieście, zachwalają rządzących, są nierzetelne, nie informują o realnych problemach oraz potrzebach mieszkańców i mieszkanek.
Za NASZE pieniądze promowane są profile Prezydenta Miasta Marcina Krupy i jego (oraz jego świty)
dokonania. Każda pozytywna informacja trafia do społeczności NASZEGO miasta poprzez Katowicką
Agencję Informacyjną (wydawniczą – red.), profile i gazetki miejskie. Informacje negatywne i opinie krytyczne wobec
władz miasta Katowice ukazują się niszowo” – czytamy w manifeście KATO Protestu.

Na razie KATO Protest tworzy kilkanaście organizacji pozarządowych i spontanicznych ruchów mieszkańców, którzy albo protestują przeciwko jakiejś inwestycji (najczęściej prywatnej, ale wynikającej z decyzji władz miasta), albo od wielu lat walczą o swoje cele w jakiejś dziedzinie (np. o infrastrukturę rowerową). Udział w proteście zapowiedzieli: Zielony Burowiec, Ruch Społeczny „Ratujmy Mleczną”, Stowarzyszenie Katowice Miastem Mieszkańców, Protest na Kostuchnie, Rowerowe Katowice, Miasto Obywatelskie, Prowokator, Śląski Ruch Klimatyczny, Ruch Społeczny „Zalane Zarzecze”, Protest przeciwko wycince ochojeckiego lasu pod budowę tramwaju i szosy, Stowarzyszenie „Prawo-Ekologia-Zdrowie”. Dodatkowo, członkowie takich organizacji jak Stowarzyszenie „Mieszkańcy dla Katowic”, Stowarzyszenie „Nasz Park” i Fundacja Rzecz Społeczna dostali wolną rękę i jeśli będą chcieli dołączyć do KATO Protestu, to nikt nie będzie im w tym przeszkadzał.

Sam protest 23 września ma mieć formę tradycyjnej manifestacji. Będą więc przemówienia i transparenty. Powstała też strona internetowa, na której inicjatorzy akcji piszą o co im ich chodzi. Opisują też ze szczegółami sytuacje, w których ich zdaniem władze Katowic stanęły po stronie deweloperów, a nie mieszkańców.

„Tak, wiemy, że nie zmienimy z dnia na dzień funkcjonowania Katowic. Ale jeśli nasza praca w pluralistycznym, niezależnym ruchu społecznym, który przyjął roboczo nazwę „KATO-protest!”  przyczyni się do upowszechnienia wśród mieszkańców miasta wiedzy nt. wielu negatywnych zjawisk i tą drogą chociaż ograniczy obecną skalę klientelizmu, to nasz cel uznamy za osiągnięty.
Uważamy, że pogłębione i niezależne od władzy informacje o faktycznym funkcjonowaniu miasta Katowice powinny docierać do jego mieszkańców, zwłaszcza w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych!” – piszą organizatorzy KATO Protestu.


Tagi:

Komentarze

  1. Misiek 8 września, 2023 at 1:28 pm - Reply

    Przez lata nie było połączenia Dudy-Gracza z Katowicka. Gdy deweloperzy zaczęli budować bloki cudownie znalazły się pieniądze.

    • JAN 8 września, 2023 at 10:56 pm Reply

      Prawda?! Czary. Magia. Krupa a bardziej Kruszok to sprzedajny robak który dla miasta nie chce zrobić nic, To widać po jego zachowaniu na tych wszystkich spotkaniach z mieszakńcami. Burak, solarium i samoopalacz – prezydent miasta Katowice a zachowanie jak gwiazda disko polo ;( jeśli wygra teraz to już raczej nie ma raunku 🙁

  2. Sztajger 8 września, 2023 at 1:26 pm - Reply

    Nowe ulice tez miasto buduje dla deweloperów. Np przedłużenie Mickiewicza do Grundmanna czy łącznik Ceglanej z Kościuszki z tylu salonu Skody. Przebudowa Pułaskiego między Szeptyckiego a Graniczna również zaczęła się, gdy deweloperzy nastawiali tam bloków.

    • Czytelnik 8 września, 2023 at 6:34 pm Reply

      Zgadzam się z protestującymi, ale dla ścisłości – łącznik Ceglanej budowany jest przez dewelopera. Podobnie małe rondo na Ceglanej/Wita Stwosza zbudował deweloper. Oczywiście nie bezpośrednio, po prostu deweloper zapłacił za to wynajętej firmie budowlanej.

  3. BylyMieszkaniec 8 września, 2023 at 12:17 pm - Reply

    A potencjalni kandydaci w wyborach do rady miasta (specjalnie małą literą) i na prezydenta otrzymają krótkie smsy w stylu „zrezygnuj z kandydowania, bo spalimy ciebie i twoja rodzine”. Inne miasta to przerabialy. Policja oczywiscie nie wykryla sprawcow.
    Z mafią, która działa na tych terenach od lat już się nie wygra w sposób legalny, a inne sposoby są mocno obwarowane odpowiedzialnością karną i wymagają zaangażowania ogromnych środków.

  4. Jam 8 września, 2023 at 7:38 am - Reply

    Adam skończ agitację i się zastanów. Niech buduja bloki ale tam gdzie już stoją inne a nie wśród domów jednorodzinnych gdzie architektonicznie pasują jak pięść do oka.

  5. Adam 7 września, 2023 at 11:35 pm - Reply

    Jestem mieszkańcem katowic od nieco ponad 10 lat. wcześniej mieszkałem w sąsiednich Mysłowicach. Najpierw mieszkanie wynajmowałem, później kupiłem swoje nowe, które jak powiększyła mi się rodzina zamieniłem na większe także nowe. oczywiście oba mieszkania zakupione od deweloperów. Nie rozumiem ciemnogrodu który protestuje przeciwko budowie osiedli w Katowicach. przecież te bloki nie stoją puste. Prezydent Krupa nie zasiedla ich swoimi krewnymi ani uchodźcami. Mimo tego rok do roku ubywa mieszkańców Katowic. Oczywiście tych meldunkowych bo stan fatyczczy jest z pewnością inny. Oczywiście ciemna szara masa niech protestuje. Pytanie jak to miasto ma się rozwijać jak nie będą napływali do niego mlodzi i wykształceni obywatele. Co drugi mieszkaniec południa Katowic narzeka na korki, ale tramwaj BE bo wytną łas. ostatnio spędziłem kilka dni w szpitalu na ochojcu. z 10 piętra widoki na lasy Ochojca i Murcek na prawdę piękne, co nie oznacza że tramwaj im zaszkodzi. Naprawdę tępaki zastanówcie się czego chcecie.

    • Mieszkaniec Katowic 8 września, 2023 at 11:28 am Reply

      Dlaczego ludzie, którzy nie radzą sobie racjonalną argumentacją muszą obrażać w „dyskusji” innych: „Nie rozumiem ciemnogrodu” , „ciemna szara masa”, „tępaki”. Na http://www.kato-protest.pl opisano precyzyjnie konkretne przypadki oraz szkody jakie spowodowali deweloperzy za przyzwoleniem władz miasta. Np. w sprawie Zielonego Burowca wypowiedziało się 8 urbanistów, w tym 3 profesorów architektury, 5 członków komisji urbanistyczno-architektonicznej w Katowicach, dwie rady osiedla i Młodzieżowa Rada Miasta Katowice. Ale to same „tępaki”, co ekspert Adam nam wytłumaczył. Z kolei szczery wywiad Prezesa ATALa daje dużo do myślenia, dla kogo buduje: https://katowice24.info/prezes-atala-nie-ma-szans-na-spadek-cen-mieszkan-wywiad/. Coś nam się wydaje, że nie dla Adama, Adam agituje bezinteresowanie.

    • dan 8 września, 2023 at 8:44 am Reply

      ja się z Tobą zgadzam. Żeby miasto się rozwijało trzeba czasem wyciąć kilkanaście drzew. I tak mamy tych lasów tysiące hektarów, naprawdę można wjechać rowerem i dziesiątki kilometrów przemierzać po różnych ścieżkach, trzeba tylko chcieć się rozejrzeć. Ale większość pod wpływem gazety wybiórczej woli jednocześnie narzekać, że miasto się nie rozwija i jednocześcnie narzekać gdy miasto się rozbudowuje. Tak działa eko ideologia, że zdrowego rozsądku nie widać.

    • miguel 8 września, 2023 at 7:30 am Reply

      Tu nie chodzi o to, żeby nie budować w ogóle. Chodzi o to, żeby nie budować nad samą rzeką, żeby zostawić trochę zieleni, żeby obok domów jednorodzinnych nie stawiać wieżowca itd. Tramwaj na południe to w ogóle inny temat- tym trzeba było się zająć 20- 30 lat temu, wtedy obyłoby się bez płaczu, większych wyburzeń itd. a i sam przebieg tej linii mógł być inny. Ja w ogóle jestem przeciwny utożsamianiu rozwoju miasta z budową nowych bloków czy biurowców- to jest tylko jeden z elementów, ale są inne, nie mniej ważne- parki, skwery, drogi, ścieżki rowerowe, czystość ulic, stan techniczny małej architektury oraz służba zdrowia, szkolnictwo, komunikacja miejska.
      Niestety obecni mieszkańcy widzą, że ich potrzeby, sugestie nie mają znaczenia, ważne są tylko nowe inwestycje.

  6. Kris 7 września, 2023 at 7:58 pm - Reply

    już od dawna otym pisałem radni sprzedani są w kieszeniach deweloperów jak i sam prezydent

  7. Mieszkaniec Katowic 7 września, 2023 at 7:39 pm - Reply

    „zagrożenie ze strony rosyjskich rakiet”; „powinno się tych ludzi wysłać do Moskwy”

    Hmm, megalodon, poza tym w domu wszyscy zdrowi? ;/

  8. Mieszkaniec Katowic 7 września, 2023 at 7:35 pm - Reply

    Jeśli nie teraz, to kiedy?
    Rzeczywiście, na opracowanej stronie www (link jest w treści artykułu), dużo konkretów, skala wpływu deweloperów w Katowicach robi wrażenie, a skoro ludziom się chce powalczyć o lepsze miasto, to chyba warto się spotkać z nimi 23 września o 11:00 na katowickim Rynku.
    Może ekipy i układów z Młyńskiej nie da się wy/zmienić, ale warto nimi chociaż potrząsnąć.

  9. mieszkaniec 7 września, 2023 at 12:53 pm - Reply

    Mogą sobie protestować ” mafię deweloperów już niedługo pokona kryzys z wielkim hukiem .

    • BylyMieszkaniec 8 września, 2023 at 12:12 pm Reply

      Kryzys „pokonuje” ich już od 3 lat. Ile w tym czasie wzrosły ceny m2 mieszkania w Krupowicach i nie tylko?

Dodaj komentarz

*
*