Reklama

Miasto zaciągnie kredyt na budowę stadionu

Marcin Krupa podczas konferencji prasowej.

Łukasz Kądziołka
Nowy stadion miejski ma powstać do 2021 roku. Za kilka miesięcy miasto, wspólnie z SARP-em, ogłosi konkurs na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Całość ma kosztować ponad 100 mln zł. Na budowę miasto będzie musiało zaciągnąć kredyt.

Stadion miejski ma pomieścić około 12 tys. widzów. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie można zwiększyć pojemność poprzez dobudowanie 3 tys. miejsc. Przy stadionie ma się znaleźć hala sportowa na 2,5-3 tys. osób. Obiekty będą otoczone pełnowymiarowymi boiskami piłkarskimi (o wymiarach 105 m x 68 m). Łącznie ma ich powstać 6. Przed wejściem do nowego kompleksu znajdzie się parking naziemny.

Pod koniec zeszłego roku zakończyły się badania geologiczne gruntu. Potwierdziły one, że budowa stadionu u zbiegu ulic Bocheńskiego i Górniczego Dorobku jest możliwa. Ta pierwsza będzie główną drogą dojazdową do nowego obiektu, który będzie widoczny z autostrady A4. Jak mówi prezydent Marcin Krupa, stadion ma być wizytówką sportową Katowic i z tego powodu miasto nie zamierza oszczędzać na jego budowie. W kompleksie mają się odbywać wyłącznie imprezy sportowe, w tym mecze siatkarzy i piłkarzy GKS-u Katowice. Chociaż frekwencja na  tych drugich jest niska, to władze liczą na jej poprawę. – Ja mam nadzieję, że przy powstaniu nowego obiektu to się zmieni – mówi Krupa.

Budowa ma zostać zakończona do 2020-2021 roku. Na razie, w lipcu, zostanie ogłoszony konkurs, na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną stadionu.  Koszt inwestycji szacuje się na 120-150 mln zł. Miasto będzie musiało wziąć pożyczkę na jej realizację, a w przyszłości dopłacać do utrzymania stadionu. Władze zamierzają szukać sponsora, który częściowo miałby dokładać sie do utrzymania stadionu.


Tagi:

Komentarze

  1. tad 7 kwietnia, 2017 at 8:40 am - Reply

    Krupa – mistrz bajeru 😉

Dodaj komentarz

*
*