Reklama

Miasto szykuje się do dużej inwestycji mieszkaniowej w Zawodziu. Trzeba będzie wyprowadzić lokatorów z ponad 100 mieszkań

Zdjęcie archiwalne.

Grzegorz Żądło
Dziś to mocno zniszczone budynki i w większości opalane węglem mieszkania. Jednak za kilka lat to ma się zmienić. Miasto przygotowuje się do generalnego remontu kilku budynków przy ul. Cynkowej w Zawodziu. Żeby prace były możliwe, trzeba  będzie wyprowadzić lokatorów z ponad 100 mieszkań.

Ulica Cynkowa nie cieszy się dobrą sławą. Kilka lat temu pisaliśmy o walce KZGM z kibolami GKS Katowice, którzy regularnie dewastowali tu elewacje miejskich budynków. Kiedy tylko pracownicy zakładu zamalowywali kibolskie napisy, te od razu wracały.

Teraz jest szansa, że Cynkowa i ciągnąca się o niej opinia znacząco się zmienią. Miasto ma plany dotyczące modernizacji i podłączenia do sieci budynków przy ul. Cynkowej 12, 14, 16 i 18. Łącznie to 175 lokali, z których 112 jest obecnie zajętych. Najemców trzeba więc będzie wyprowadzić do innych mieszkań. Miasto ma na to jeszcze trochę czasu, bo w latach 2023-2025 ma powstać dokumentacja projektowa, a właściwe prace budowlane rozpoczną się później.

Co zmieni się na Cynkowej?

Wymienione budynki zostaną podpięte do sieci ciepłowniczej. Zostaną też ocieplone. Wymienione zostaną okna i drzwi. Tam gdzie ich jeszcze nie ma, wykonane zostaną łazienki i kuchnie. Wymianę przejdą też instalacje wodociągowa, kanalizacyjna, elektryczna. Wykonana zostanie kanalizacja deszczowa i nowe przyłącza wodociągowe, kanalizacyjne i gazowe. Zagospodarowane zostanie też otoczenie. Powstaną miejsca postojowa, chodniki, miejsce na odpady i nowa zieleń.

Projektowanie powinno rozpocząć się w przyszłym roku. Powstanie dokumentacji będzie dofinansowane z Unii Europejskiej za pośrednictwem programu ELENA (program Horyzont 2020). Podmiotem koordynującym program będzie Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. To właśnie GZM ogłosi przetarg na projekt, a potem ma wspierać gminy uczestniczące w programie, poprzez pomoc w pozyskaniu finansowania, a także w przygotowaniu i realizacji inwestycji.

Na razie, na wkład własny w projekt, Katowice zarezerwowały około 108 000 zł.

W związku z planami miasta, zwalniane mieszkania przy ul. Cynkowej 12, 14, 16 i 18 nie są już zasiedlane nowymi lokatorami. Pustostany są obecnie 63. Ze 112 zamieszkałych mieszkań trzeba będzie lokatorów wyprowadzić do innych mieszkań. W grę wchodzi m.in. przenoszenie ludzi do sukcesywnie remontowanych lokali przy ul. Cynkowej lub w inne części miasta.

Oczywiście po kapitalnym remoncie zmieni się stawka czynszu. Obecnie za metr kwadratowy lokalu socjalnego stawka czynszu wynosi 1,15 zł. Z kolei za mieszkanie z łazienką z wc, w klatce z domofonem trzeba płacić 4,95 zł/m kw. Po termomodernizacji, podłączeniu do sieci ciepłowniczej i urządzeniu łazienek, czynsz wzrośnie do około 9-10 zł/m kw. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty centralnego ogrzewania. Oczywiście to stawki dzisiejsze, bo w momencie zakończenia inwestycji za kilka lat, będą pewnie wyższe.


Tagi:

Komentarze

  1. Sk 29 listopada, 2022 at 5:35 pm - Reply

    mieszkający tam cyganie i tak żyją z socjalu więc ich podwyżki cen nie interesuja bo zapłacą podatnicy Katowic !!

Dodaj komentarz

*
*