Reklama

Miasto rusza z budową toalety na Tylnej Mariackiej. To ostatni element przebudowy ulicy

Redakcja
Na Tylnej Mariackiej rusza budowa toalety publicznej. To ostatni z elementów przebudowy ulicy. Za korzystanie z niej trzeba będzie zapłacić.

Dopiero za trzecim razem udało się rozstrzygnąć przetarg na zaprojektowanie i wykonanie strefy toalet publicznych oraz zespołu pojemników na odpady komunalne. To już ostatnie elementy zagospodarowania ul. Tylnej Mariackiej, które tak, jak maszyny parkingowe i cała przebudowa, powstają z opóźnieniem.
Jednak teraz część zamówienia jest już gotowa. Na odcinku kilkunastu metrów przy murze oporowym w pobliżu tunelu pod torami powstała wiata śmietnikowa z podestem i miejscem na 14 pojemników półpodziemnych. Dzięki temu mają zniknąć kontenery stojące na ulicy, które zwłaszcza latem nie tylko nie wyglądają estetycznie, ale są też źródłem smrodu i przyciągają szczury. Prawdopodobnie niebawem śmietnik zniknie, ale jeszcze brakuje ostatniego elementu.

Jak informują Katowickie Inwestycje, ruszają prace związane z budową toalety publicznej. Na razie wykonawca ogrodził teren, na którym powstanie szalet. Zostanie zlokalizowany tuż przy tunelu prowadzącym z ul. Tylnej Mariackiej w kierunku ul. Wojewódzkiej. W jednym budynku znajdą się trzy toalety – damska, męska i dla osób niepełnosprawnych. Będą one płatne. Obok drzwi znajdzie się urządzenie do płatności wyposażone w terminal. Dostępne będą płatności kartą zbliżeniową, telefonem lub monetami. Budynek ma być pokryty stalą corten. Z tego materiału są m.in. wykonane elementy małej architektury obok NOSPR oraz ażurowa obudowa stacji trafo na ul. Dworcowej.

W środku znajdą się trzy muszle ze stali nierdzewnej, które będą automatycznie dezynfekowane. Podłoga ma być podgrzewana, a we wnętrzu toalety znajdzie się m.in. opuszczany przewijak dla niemowląt i kosz na śmieci. Na zaprojektowanie i wybudowanie toalety i zabudowy śmietników wykonawca będzie miał maksymalnie 10 miesięcy.

Prace na Tylnej Mariackiej mają potrwać do końca roku. Później będą odbiory, które powinny potrwać maksymalnie 2 miesiące. Dlatego z toalety będzie można skorzystać najwcześniej w przyszłym roku. Niewykluczone, że dopiero po przeprowadzeniu odbiorów zaczną być wykorzystywane pojemniki umieszczone pod wiatą śmietnikową, zamiast tych stojących bezpośrednio na ulicy. Za zaprojektowanie oraz budowę toalet i zespołu pojemników miasto zapłaci 1 230 000 zł brutto, czyli prawie pół miliona więcej niż planowano.


Tagi:

Komentarze

 1. tylnatylna 29 listopada, 2023 at 4:19 pm - Reply

  Przez miesiąc można testować za darmo, jak maszyny parkingowe?

 2. Maro 29 listopada, 2023 at 2:53 pm - Reply

  Odbiory potrwają rekordowo szybko, dwa miesiące.

 3. pep 29 listopada, 2023 at 9:28 am - Reply

  Moze lepiej kolejna na rynku !!! co dwie to nie jedna !!

  • Katowiczan 29 listopada, 2023 at 12:32 pm Reply

   To jest kierunek w którym powinny rozwijać się Katowice, potężna inwestycja. Brawo!

 4. kukura 29 listopada, 2023 at 6:30 am - Reply

  Miasto się rozwija, są nowe inwestycje.

  Tadek zachwycony, a krytykanci mogą korzystać z toalet w Berinie!!!

 5. Katowiczan 28 listopada, 2023 at 8:30 pm - Reply

  Ciekawe co spartaczą ?
  Pewnie drzwi będą otwierać się do środka , w taki sposób, że jak ktoś będzie w środku to nie zamknie drzwi

Dodaj komentarz

*
*