Mniej wypadków, rannych i ofiar na drogach w Katowicach. Miasto porównało stan bezpieczeństwa na przestrzeni 10 lat. – To są efekty ograniczenia ruchu, segregacji ruchu i nadawania priorytetu niechronionym uczestnikom ruchu drogowego, czyli pieszym i rowerzystom – uważa naczelnik wydziału transportu w UM Katowice.
O dużej poprawie bezpieczeństwa na drogach w Katowicach opowiadał dzisiaj głównie Bogusław Lowak, naczelnik wydziału transportu. Przytoczył statystyki, które mają o tym świadczyć. Miasto porównało dane na przestrzeni 10 lat. W zeszłym roku odnotowano najmniejszą w historii liczbę wypadków od czasu prowadzenia takich analiz. W ubiegłym roku doszło do 141 wypadków. W 2013 roku było ich przeszło dwa razy więcej – 303 wypadki. – Pomimo wzrostu ruchu i liczby zarejestrowanych pojazdów, jest spadek. Wzrost liczby zarejestrowanych pojazdów to jest około 40%, a spadek liczby wypadków w tym samym okresie 10-letnim to 53% – mówi Lowak. Podobny spadek odnotowano w statystyce rannych w wypadkach. 10 lat temu w zdarzeniach drogowych ucierpiały 352 osoby, a w zeszłym roku – 160. Jeśli chodzi o ofiary śmiertelne ich liczba spadła z 21 (2013 rok) do 5 (2023 rok). Jak podkreślił naczelnik, dwie ofiary z ubiegłego roku to osoby, które zginęły na drogach niezarządzanych przez miasto – na drodze S86 i autostradzie A4. Do największej liczby wypadków w 2023 roku doszło na al. Roździeńskiego (7 wypadków), ul. Chorzowskiej (7), ul. Jankego (6), ul. Kościuszki (5) i ul. Mikołowskiej (5).
Jak wynika ze statystyk urzędu miasta, do poprawie bezpieczeństwa przysłużyła się strefa tempo 30. Tu porównano ostatni rok bez strefy z ubiegłym. Na obszarze objętym w kolejnym roku strefą, w 2014 roku doszło do 22 wypadków, było 22 rannych i zginęła jedna osoba. W 2023 te liczby przedstawiają się następująco: 6 wypadków, 7 osób rannych i 0 ofiar. – Główny cel, jaki postawiliśmy sobie dla strefy tempo 30, został osiągnięty – uważa Lowak i dodaje, że głównymi przyczynami wypadków była nadmierna prędkość.
Jego zdaniem poprawa jest też efektem „wprowadzania udogodnień dla ruchu pieszego i rowerowego”. – To, co widzimy w centrum, czyli różne rozwiązania dla uspokojenia ruchu jak zawężanie ulic, wyniesione przejścia, zwiększanie widoczności na przejściach. Infrastruktura rowerowa to przede wszystkim cały czas tocząca się rozbudowa dróg rowerowych – mówi naczelnik. W zeszłym roku doświetlono 64 przejścia dla pieszych. Do tej pory nie działo się to na taką skalę. Powodem jest zmiana przepisów dotyczących pierwszeństwa pieszych, która weszło w życie w połowie 2021 roku Do tej pory kierowca musiał ustąpić pierwszeństwa pieszemu dopiero, gdy ten znajdował się na pasach. Po zmianie pieszy ma pierwszeństwo już w momencie wchodzenia na przejście. – Warunkiem jest widoczność. Trzeba tego pieszego widzieć i o to chodziło przy doświetlaniu przejść – mówi Lowak. Dodaje też, że na statystyki wpłynęła zmiana przepisów i odpowiednie zachowania uczestników ruchu. – Pieszy już nie wchodzi już „ślepo” na jezdnię. Wie, że to on ryzykuje. Do kierujących też już dotarło, że pieszy ma pierwszeństwo i trzeba mu ustąpić.
W swojej prezentacji naczelnik wydziału transportu nie wspomniał o wprowadzeniu pod koniec zeszłego roku pierwszych w Katowicach sugerowanych przejść dla pieszych. Takich miejsc, głównie w ścisłym centrum Katowic, jest około 30. Jak zapewnia Lowak, ich wprowadzenie poprzedziły analizy. – Okazuje się, że te przejścia całkowicie oznakowane były nadmiarowe i wprowadzały nam pewne ograniczenia w parkowaniu pojazdów, a nie musiało być w tych miejscach przejścia standardowe. To nie było proste działanie. Każdemu takiemu działaniu towarzyszyły dodatkowe działania infrastrukturalne – mówi Lowak.
Na razie miasto nie ma w planach tworzenia kolejnych przejść sugerowanych, tylko będzie przyglądało się, jak funkcjonują te obecne. Nie zanosi się także na rozszerzanie stref tempo 30.
To nie zasługa strefy 30. Trudno o wypadki, stojąc w korkach.
Miasto i Prezydent tego miasta tylko się chwalą…Właśnie dzisiaj dostaliśmy gazetki KU CHWALE KRUPY !. Ciekawe ile to NAS kosztowała ta gazeta , kampania wyborcza obecnego Prezydenta miasta
a ile nas kosztuje propaganda w TVPO ?Taką mamy demokrację.
sierota po tvpis.
Czy priorytet dla pieszych to te skrzyżowania na których pieszy musi czekać i ponad 3 minuty na zielone?