Reklama

Miasto będzie musiało dołożyć do pawilonu dla kotów. Duże zainteresowanie przetargiem

Ł. K.
Budowa nowego pawilonu dla kotów w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach będzie droższa niż zakładano. Projekt z Budżetu Obywatelskiego chce realizować aż 8 firm, ale żadna z ofert nie mieści się w budżecie założonym przez Katowickie Inwestycje.

Ten projekt do Budżetu Obywatelskiego w 2022 roku zdobył najwięcej, bo aż 17 860 głosów. W zeszłym roku powstała dokumentacja projektowa i miasto przygotowywało się do przetargu na budowę, a w styczniu został on ogłoszony. Dzięki powstaniu nowego pawilonu dla kotów zwierzęta będą miały dużo lepsze warunki niż obecnie. Jak pisała wnioskodawczyni, obiekt „poprawi kondycję psychiczną i fizyczną kotów, zmniejszy ich stres, pozwoli na lepsze poznanie ich charakterów i zachowań, ułatwi dopasowanie kota do odpowiedniego opiekuna i zwiększy ilość adopcji”. Na zwiększenie szans na adopcję kotów ma wpłynąć ułatwienie wizyt odwiedzającym, w tym osobom niepełnosprawnym.

fot. archiwumbo.katowice.eu

W niektórych okresach roku przestrzeń dla kotów była mocno przepełniona. Choć schronisko dysponowało około 59 miejscami dla zwierząt, to w sezonie letnim przyjmowano ich nawet przeszło 100. Po wybudowaniu nowego obiektu pod opieką katowickiego schroniska będzie mogło przebywać około 80 kotów.

Zgodnie z projektem, do istniejącego już budynku zostanie dobudowane parterowe skrzydło o powierzchni około 170 m kw. z korytarzem biegnącym przez środek i pomieszczeniami po jego obu stronach. Pomieszczenia te będą wykorzystywane jako kojce umożliwiające odseparowanie zwierząt. Chodzi między innymi o to, żeby wspólnie mieszkały koty w podobnym wieku i żeby zdrowe były odseparowane od chorych. Poza tym samice z kociętami będą miały osobną przestrzeń. Parterowy obiekt zostanie też wyposażony w zewnętrzne, częściowo osłonięte okapem, wybiegi. Koty będą mogły do nich wychodzić bezpośrednio z pomieszczeń pawilonu.

fot. archiwumbo.katowice.eu

Choć otwarcie ofert zaplanowano na 7 lutego, ostatecznie odbyło się ono wczoraj. Wszystko wskazuje na to, że miasto będzie musiało dołożyć pieniądze do realizacji inwestycji w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach. W projekcie BO oszacowano koszt na 2,2 mln złotych, a mimo to Katowickie Inwestycje chciały na ten cel przeznaczyć niższą kwotę – 1 494 526 zł brutto. W przetargu swoje oferty złożyło aż osiem firm. Zaproponowane ceny wahają się od 1 538 829 zł brutto do 2 212 611 zł brutto. Najtańsza propozycja przekracza budżet o 44 tys. złotych. Jeśli mimo to umowa zostanie podpisana, to pawilon powstanie w ciągu 8 miesięcy, a odbiory mają potrwać maksymalnie 2 miesiące. To oznacza, że inwestycja byłaby gotowa pod koniec tego roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Miasto 15 lutego, 2024 at 9:43 am - Reply

    A co chomikami i jaszczurkami?

Dodaj komentarz

*
*