Reklama

Metropolia zamawia 71 samochodów elektrycznych. Najwięcej kupią Katowice

Zdjęcie poglądowe.

Ł. K.
Elektryczne samochody dla gmin metropolii i nie tylko. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia jest liderem grupy zakupowej, która łącznie chce zamówić 71 pojazdów elektrycznych. Katowice kupią najwięcej.

Kilkadziesiąt samochodów elektrycznych ma trafić do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. GZM jest liderem grupy zakupowej, w której skład wchodzą nie tylko gminy członkowskie. Wśród zainteresowanych wspólnym zamówieniem znalazł się również m.in. Gdańsk. Celem tych zakupów jest dostarczenie 71 pojazdów z napędem elektrycznym. To realizacja założeń ustawy z 2018 r. o Elektromobilności i Paliwach Alternatywnych, która nakłada na samorządy wymianę samochodów spalinowych na „elektryki”. – Według uchwalonego przepisu, poszczególne jednostki samorządu terytorialnego muszą zapewnić, że udział pojazdów elektrycznych w ich flocie, od następnych lat, sukcesywnie będzie wzrastał i wynosił co najmniej 10, 20 i 30%. – mówi Witold Trólka z biura prasowego GZM.

Samochody trafią do 28 zamawiających. Tylko kilka z nich zostanie zakupionych, w większości zamawiający podpiszą umowy najmu i leasingowe na okres 36 miesięcy. Wśród jednostek, do których mają trafić, są m.in. urzędy miasta, straż miejska, zakłady utrzymania zieleni, wodociągi, ośrodki sportu i rekreacji, instytucje kultury oraz placówki świadczące pomoc społeczną. Pojazdy to zarówno miejskie kompakty, jak i ciężkie samochody dostawcze. Większość, bo 54 sztuki, będą stanowić samochody osobowe różnych segmentów, przy czym zakupionych ma być 5, leasing ma obejmować 4, a najem 45. Pozostałe 17 pojazdów to auta dostawcze: zakupionych będzie 12, wynajmowanych – 3, a wziętych w leasing – 2. Zamówienie obejmuje także zakup 59 punktów ładowania pojazdów elektrycznych typu wallbox, czyli takich, które pozwalają na ładowanie samochodu elektrycznego w domu lub w miejscu pracy (np. w garażu podziemnym) ze znacznie wyższą mocą niż z gniazdka sieciowego – nawet do 22 kW.

W Katowicach „elektryki” zamawiane w ramach grupy zakupowej zostaną przekazane Miejskiemu Zarządowi Ulic i Mostów, Zakładowi Zieleni Miejskiej, Straży Miejskiej, Urzędowi Miasta, Komunalnemu Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej i Katowickim Wodociągom. Katowice, spośród wszystkich zamawiających, chcą kupić najwięcej aut – aż 16 z 17 sztuk: po dwa pojazdy typu kompakt i średnie dostawcze dla MZUiM, jeden typu kombivan osobowe dla KZGM i jeden dla ZZM, jeden pojazd niestandardowy typu kombivan mają dostać strażnicy, a 8 sztuk lekkich pojazdów dostawczych i jeden ciężki ma trafić do Katowickich Wodociągów. Pozostałe samochody będą przez miasto wynajmowane lub użytkowane na podstawie umowy leasingowej.

W tym tygodniu otwarte zostaną oferty w przetargu GZM, termin ich składania upływa 5 sierpnia.  Łączna, szacunkowa wartość przedmiotu zamówienia opiewa na kwotę ok 16 mln zł brutto. Pierwsze pojazdy mają zostać dostarczone w ciągu 12 miesięcy od dnia podpisania umowy z wybranym wykonawcą.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*