Reklama

Metropolia z jednym biletem i darmowymi przejazdami dla dzieci

Ł. K.
Władze związków komunikacyjnych działających w miastach, które wchodzą w skład metropolii, podpisały dzisiaj porozumienie. Taryfa będzie taka sama we wszystkich gminach. Największą zmianą nie są jednak ceny biletów, tylko darmowa komunikacja dla dzieci.

Jeden bilet dla wszystkich miast metropolii i darmowy transport dla uczniów. To efekt podpisanego dzisiaj porozumienia pomiędzy Górnośląsko – Zagłębiowską Metropolią, przedstawicielami KZK GOP, MZK Tychy i MZKP Tarnowskie Góry oraz gminą Rudziniec. Zgodnie z zapowiedziami, na terenie wszystkich gmin wchodzących w skład metropolii będzie od 1 stycznia 2018 roku obowiązywała jedna taryfa. Porozumienie taryfowe wprowadza też zmianę dla dzieci. Wszystkie osoby poniżej 16 roku życia będą korzystały z tramwajów i autobusów za darmo. To inicjatywa Rudy Śląskiej. Jednak podczas konferencji padły zapewnienia, że rozmowy na ten temat trwały od dawana. – Od wielu lat chcieliśmy do czegoś takiego doprowadzić, ale z różnych względów się nie udawało. Innymi słowy – ja bym nie był sobą, gdybym tego nie powiedział – ci obywatele, którzy mają więcej jak 16 lat i mniej jak 70, muszą sfinansować tych pozostałych. Ale społecznie jest to dobrze odbierane. Ja się również cieszę i myślę, że pracujemy w dobrym kierunku – powiedział po podpisaniu porozumienia Roman Urbańczyk, prezes KZK GOP.

PRZECZYTAJ TEŻ: Od 1 stycznia nowe ceny biletów komunikacji miejskiej. Będzie taniej

W cenach biletów nie będzie dużej zmiany. Jednorazowe kupowane za pomocą ŚKUP będą o kilka groszy tańsze, a cen y papierowych pozostaną bez zmian. Większe zmiany dotyczą biletów okresowych. Uczniowie, aby skorzystać z darmowych przejazdów, będą musieli zarejestrować zniżkę (100%) na karcie ŚKUP. Mogą to zrobić od 1 stycznia odwiedzając punkty ŚKUP. Do końca marca kontrolerzy będą kontrolowali ważne legitymacje szkolne. Chodzi o to, żeby rodzice mieli czas na wyrobienie dzieciom kart. Przewidywany koszt bezpłatnego transportu dla dzieci to maksymalnie 9 mln zł. W całości ma go pokryć metropolia.

Wszystkie osoby kupujące bilety za pomocą aplikacji mobilnych zapłacą mniej niż dotychczas. Ceny zostaną wyrównane do tych obowiązujących w ŚKUP. Podczas dzisiejszej konferencji zaprezentowano też nowe bilety papierowe. Te będzie można kupić również od 1 stycznia. Szczegóły nowej taryfy i 100-procentowej zniżki dla dzieci są dostępne TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Bozena 23 grudnia, 2017 at 2:15 pm - Reply

  Nareszcie. Jakby jeszcze ktos nad siatka przystankow i polaczen pochylil, to byłoby fajnie. Z Brynowa (przy petli) do Panewnik kiepsko….inny przyklad z przystanku Bogucice cmentarz trzeba isc ponad 1,5 km do zakladow pracy w Siemianowicach. Nic od strony Katowic nie podjezdza. Tylko 222 z Siemianowic.

 2. Mariusz 20 grudnia, 2017 at 9:10 am - Reply

  Wprowadzili podwyzki o 25% i zmniejszyli ładowność o conajmniej 50% – DOBRA ZMIANA!

 3. Błażej 19 grudnia, 2017 at 10:05 pm - Reply

  W przypadku jednorazowych ma się skończyć podział Tyskie – Katowickie. W przypadku okresowych zmiany wejdą od kwietnia 2018.

 4. ROBERT 19 grudnia, 2017 at 8:43 pm - Reply

  Więcej pytań niż odpowiedzi. Czy jak wsiądę do tramwaju 6 na brynowskiej pętli, skasuję bilet za 3,20 zł i będę chciał jechac do ZOO to przy Hucie Baildon muszę skasować kolejny bilet (bo wtedy minie 20 minuta podróży? Czy mając papierowy Tyski na Katowice bede mógł jeździć od stycznia 2018 wszystkimi liniami kzk gop w obrebie Katowic? Ujednolicenie taryfy a czy ujednolicenie zasad?

  • Mariusz 20 grudnia, 2017 at 9:11 am Reply

   Nigdzie nie pojedziesz bo bedzie pelny mlodziezy, za ktora zaplacisz. 🙂

Dodaj komentarz

*
*