Reklama

Metalowa zniekształcona kula stanęła w Ligocie. To sztuka

Grzegorz Żądło
Zniekształcona metalowa kula stanęła w Ligocie. To praca Michała Frydrycha, która powstała w ramach Street Art Festivalu AiR. Założenie jest takie, że każdy może sobie kulę przepchnąć gdzie chce. Ma wbudowany nadajnik GPS, a na stronie internetowej projektu można śledzić jej położenie.

W tym roku Street Art Festiwal to nie wielkopowierzchniowe murale (jak to było w poprzednich latach), ale akcje, które mają zaangażować mieszkańców. Był więc m.in. „Dom nad Ruczajem”, czyli tratwa pływająca po Rawie. Szybko jednak woda poniosła dzieło i zostały z niego tylko strzępy. Teraz może być podobnie. Ażurowej kuli nie poniesie wprawdzie woda, ale mogą to zrobić mieszkańcy. – To jest praca, która jest wystawiona na ryzyko, jak wszystkie działania podejmowane w przestrzeni publicznej. Może być tak, że ulegnie w pewnym momencie degradacji. To jest wpisane w jej naturę – mówi Micha Frydrych, autor dzieła pt. „Krople potu lśniły jak gwiazdy”.

Wyjaśnia też jaka idea przyświecała mu przy tworzeniu kuli. –  Bardzo często realizacje dla przestrzeni publicznej zrobione są dla konkretnego miejsca. Czasami to pasuje do tego miejsca, a czasami nie. Postanowiłem zdemokratyzować tę ideę umiejscowienia przestrzennego i pozostawić w gestii mieszkańców, gdzie praca się znajdzie. Ona ma takie wymiary i taką mobilność, że możliwe jest przestawienie jej w dowolne miejsce. Jest kilka rzeczy, o których można pomyśleć patrząc na kulę. Być może przypomina bryłkę węgla. Jest oparta o wzór kratki BHP z flanelowej koszuli robotniczej. Ideowo odwołuje się do etosu pracy fizycznej, bo siła fizyczna jest potrzebna, żeby nią manewrować. Odwołuje się też do dwóch przemysłów śląskich: górnictwa i hutnictwa i tego, że Katowice to miasto zbudowane na sile fizycznej. 

Kula ma nadajnik GPS, żeby można było śledzić jej położenie. Została postawiona na skwerze między ul. Świdnicką 11 i Zielonogórksą 16b w Ligocie. Za wykonane kuli Instytucja Miasto Ogrodów zapłaciła 8 tys. zł. O godz. 17 w czwartek pierwsi mieszkańcy będą mogli poturlać dzieło.

 


Tagi:

Komentarze

  1. teresa 28 września, 2017 at 5:14 pm - Reply

    8 tys zł! !!! Kpina, dzieło sztuki?

Dodaj komentarz

*
*