Nowy dom kultury w Katowicach. Zakończyły się prace nad koncepcją Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa. Mieszkańcy zyskają nie tylko nowoczesny budynek ze sceną i widownią. Wokół powstanie także park.
W 2019 roku odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli wyrazić opinię na temat nowego domu kultury. Teraz gotowa jest już jego koncepcja. Miejski Dom Kultury na os. Witosa to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Marcina Krupy z kampanii w 2018 roku. Dotąd na liczącym ponad 12 tys. mieszkańców osiedlu nie ma takiej instytucji.
Nowa instytucja kultury powstanie w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego. Miasto zaprezentowało koncepcję budynku i zagospodarowania terenu wokół niego, ponieważ powstanie tam park. Zgodnie z głosami mieszkańców, w obiekcie znajdą się:
- sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,
- hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,
- sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,
- sala taneczno-ruchowa,
- dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,
- sala do organizacji spotkań,
- pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,
- pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,
- pokój dla matki z dzieckiem.
Będzie można organizować też imprezy plenerowe, bo pozwoli na to wyposażenie. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń będzie zadaszona scena plenerowa, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Będzie też ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy, które przydadzą się podczas organizacji pokazów kina plenerowego. Ponadto w MDK Witosa będzie działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 – os. Witosa.
Mający powstać budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Na terenie parku planowana jest również możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne. Jednak w pierwszym etapie powstanie budynek. Ogłoszenie przetargu na budowę MDK planowane jest w I kwartale 2022 roku, a wykonawca będzie miał 15 miesięcy na jej zakończenie.